Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Ankilozan Spondilit Nedir? Neden Oluşur?

Ankilozan Spondilit Nedir? Neden Oluşur?

Ankilozan spondilit, kuyruk sokumu kemiği ile leğen kemiğinin birleştiği eklemleri etkileyen iltihaplı romatizmal bir hastalıktır. Bu hastalığın oluşumu için önemli faktörlerden biri, genetik yatkınlıktır. Genellikle gençlerde görülen bu hastalık, yaşam kalitesini düşüren, hareketleri kısıtlayan, iş görememeye sebep olan ve sonunda da psikolojik sorunlara sebep olan bir hastalıktır. Hastalığın ileri evrelerinde bazı hastalarda kamburluğa sebep olabilir. Erkeklerde görülme sıklığı kadınlara oranla daha fazladır.

Birinci derece akrabalarında ankilozan spondilit hastalığı olan kişilerde bu hastalığın görülme olasılığı on kat daha fazladır.

Ankilozan Spondilit Belirtileri

  • Yavaş yavaş artan bel ağrısı
  • Sırt, boyun, kalça, kaburga ve omuzlarda ağrı ve sertlikler meydana gelmesi
  • Kollarda ve göğüste hareket etme zorluğu
  • Öne eğik durma
  • Kemiklerde çıkıntı oluşması ve buna bağlı olarak ağrı hissi
  • Topuk ve kaba ette ağrı hissetme

Ankilozan Nasıl Oluşur?

Bel kemiği, göğüs kafesi ve leğen kemiği gibi bağların kemiğe yapıştığı bölgelerde iltihap oluşur. Bu iltihap oluşan yapışma yerlerinde meydana gelen aşınma ile birlikte yeni kemikler oluşmaya başlar. Bağların elastik dokusu kaybolur ve yerine yeni kemik dokusu oluşur. Ve bu da, hareketin azalması sonucunu ortaya çıkarır. Bu olay tekrarlar ve kemik oluşumu çoğalır böylece kemikler kaynaşmış bir hale gelir. Ve sonuç olarak hareket kısıtlılığı meydana gelir.

Yüzmek bu tarz durum için en iyisidir ve doktorlar da genelde bol bol yürüyüş ve bol bol yüzmeyi tavsiye etmektedir. İlerleyen yaş grubun da yüzme kısmı her ne kadar biraz kulağa zor gibi gelse de aslında boyu geçen yer dahi olmasa su içerisinde hareket etmek bile yeterli olacaktır.

Sizler yine de doktorunuzun tavsiyesi ile yürüyüş, doğa sporları, yüzmek gibi birçok etkinlikleri yapacağınızın bilgisini verin. Doktorunuz da onayı veriyorsa eğer kısa süre içerisinde bu hastalıktan kurtulabileceksiniz.

Böylelikle de artık eskisi gibi bir sağlığınıza kavuşacak ve bu Ankilozan durumundan tamamen kurtulmuş olacaksınız. İlerleyen etapta yenilenmesi söz konusu olur, çünkü tamamen harekete bağlı olan bir romatizma türüdür.

Bir önceki yazımız olan Mide Üşütmesi Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde Mide Üşütmesi Belirtileri Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.