Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Anne sütü, bebekler için mucizevi bir şekilde faydalıdır. Özellikle ilk 6 ay boyunca bebekleri sadece anne sütüyle emzirebilir, yanında ek gıda vermeden besleyebilirsiniz. Ancak birçok anne, sütünün yetmediğini düşünüp kaygılanıyor ve bunun için doktora başvuruyor.

Sütün yeterli olup olmadığını anlamak için bebeğinizin kilolarını takip edebilirsiniz. Eğer bebek, 1 ay içinde alması gereken gramı almamışsa sütünüz az demektir. Ayrıca bebeğin her acıktığında karnını doyurabiliyor musunuz, ona da dikkat edebilirsiniz.

Hemen Mama Kullanmayın!

Sütünüzün yetmediğini düşündüğünüz zamanlarda, doktorunuza başvurmadan mama kullanmaya başlamayın. Gerekirse anne sütüyle beraber mama verebilirsiniz.

Sütünüzün yetersiz olduğu zamanlarda uygulayabileceğiniz birkaç farklı yöntem vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

  • Bol bol su tüketin. Uzmanlar, emziren bir annenin gün içinde alması gereken miktar 1,1 litredir. Bunun yanında çay, kahve, meyve suyu ve çorba gibi diğer gıdaları da ek olarak tüketebilirsiniz.
  • Emzirseniz de emzirmeseniz de göğsünüzü mutlaka boşaltın. Bu uygulama, vücuttaki süt salgısının artması için süt bezlerini uyarır ve böylece daha fazla süt üretme ihtiyacı duyar vücut.
  • Stresli bir hayat yaşıyorsanız eğer, sorunlarınızı kafanıza takmamaya çalışın. Çünkü stres vücuttaki hormon salınımlarını olumsuz etkilemektedir.
  • Kafein, alkol ve sigara kullanıyorsanız eğer bırakın. Alkol kullanımı anne sütü salgılanmasını direkt olarak olumsuz etkilemektedir.
  • Dinlenmeyi ve uykunuzu almayı ihmal etmeyin.
  • Bitki çaylarını sık sık tüketin. Araştırmalara göre çemen otu kullanan annelerden 1200 ünün 1 saat ile 3 saat arasında arttığı söylenir.

Anne sütü çocukların sağlığına faydalı olduğu gibi bir çocuğun annesini emmesi de anne için oldukça faydalıdır. Göğüs kanserlerinin genelinde çocuğun yeterli derece de anneyi emmemesi ve göğsün bu alanda sancılı süreç de olması büyük risk taşımaktadır. Böylelikle de sizler sütünüzü arttırdığınız gibi aynı zamanda da çocuğunuz daha da fazla bu sütü emeceği için göğsünüzde ki rahatsızlıklardan da korunmuş olacaksınız. Sütünüzü daha da fazla arttırmanın yolları elbette ki doktorunuzun tavsiyeleri ile büyük ölçekte fark oluşturacaktır. Mutlaka doktorunuza başvurun ve bu süreci daha iyi gözlemleyin.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Süt Alerjisi Nasıl Anlaşılır, Ne Zaman Geçer? başlıklı makalemizde Bebeklerde Süt Alerjisi ve Bebeklerde Süt Alerjisi tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.