Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Aşırı Terleme Nedenleri Nelerdir?

Aşırı Terleme Nedenleri Nelerdir?

Terlemenin sebebi, insan vücudundaki ısıyı kontrol altında tutmaktır. Ter buharlaşınca, ısı kaybedilir ve vücudun ısısı sabit kalır. İnsan vücudundaki ter bezi sayısı 2-3 milyon a yakındır ve ter bezinin en çok bulunduğu yer, avuç içleridir. Terin içeriğinde, su, klor, potasyum, sodyum ve üre gibi maddeler bulunur. Terlemeyi arttıran normal durumlar, ortam sıcaklığının artması, efor sarf edilmesi,  aşırı heyecan yapma ve nemli bir ortamda bulunma gibi durumlardır.

Terleme işleminin aşırı olduğu durumlarda, kalp hastalığı dahil bir çok riskli durum söz konusu olabilir.

Terlemeye sebep olan sistemik hastalıklar;

  • Enfeksiyon hastalıkları; ateşli geçen hastalıklarda ateşin düşmesi, çok fazla terleme ile düşebilir. Özellikle zatürre ve sıtma gibi hastalıklarda bu olaya rastlanır.
  • Hipertiroidi adı verilen tiroid bezinin normalden daha fazla çalışması durumlarında da aşırı terleme görülebilir.
  • Menopoz veya menopozdan önceki durumlarda da kadınlarda ani ve aşırı terleme durumları görülebilir.
  • Kanserli hastalarda omurga çevresinde bulunan tümörler, sempatik sistemi uyararak aşırı terlemeye sebep olur.
  • Kalp yetersizliği, nefes darlığına sebep olarak aşırı terlemeyi meydana getirir.
  • Sürekli kaygılı olan insanlarda ruhsal sıkıntı durumları da sempatik sistemi uyararak aşırı terlemeyi meydana getirir.
  • Akciğer rahatsızlıkları da nefes darlığına sebep olarak aşırı terleme oluşturabilir.
  • Çocuklarda pembe hastalık adı verilen rahatsızlık da terlemeyi arttırır.

Genelde kilolu olan yani obez konumunda olan insanlar daha fazla terlemektedir. Bunun sebebi ise özellikle de koltuk altında ki ter bezlerinin genişlemesi, daha fazla kan hücresi içerisinde bulunan yağlar ve hareketsizlik sonrası ani hareketleri algılayan ter bezleri. Bunlar daha çabuk terlemeyi oluşturmaktadır ve bu terleme aslında kilolu olanlar için bir avantajdır.

Çünkü bu terleme neticesinde daha fazla kilo vermeye yardımcı olacak olan terler sayesinde hareket yani spor ile kısa süre içerisinde ideal kilosuna gelebilmektedir. Elbette ki tüm bu işlemleri yapmak için beslenmeye dikkat etmek daha fazla spor yapmak ve aşırı terleme neticesinde de yağları kısa sürede yakarken bol su içmek etkili olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Vicks Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Vicks Faydaları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.