Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Ayak Mantarı Nedir?

Ayak Mantarı Nedir?

Ayak mantarı, tedavi edilmediği zaman vücudun diğer bölgelerine de yayılabilen önemli bir rahatsızlıktır. Ayak derisinin çatlamasına ve deride derin ve ağrılı yarıklar oluşturur. Ayak mantarı, kendi kendine geçmeyen ve tedavi edilmediği sürece vücudun diğer bölgelerine yayılan bir hastalıktır. Muhakkak bir doktora gidilmeli, ve istenilen tedavi planına uyulması gerekir.

Ayak Mantarı Neden Oluşur?

Ayakkabı, çoğu zaman ayak mantarının oluşmasındaki en büyük nedendir. Çoğu ayakkabı, içerisine hava girmeyecek şekilde dizayn edilmiştir. Bu nedenle ayakkabının içine doğru düzgün bir biçimde hava girmez, ayağın serin tutulmasını engeller. Ayaklar terlediğinde ayak mantarlarının oluşması ve çoğalması için son derece uygun bir ortam olur. Bu nedenle, içine hava girebilen ayakları serin tutup terletmeyen ayakkabılar almaya özen gösterilir.

Ayakları kuru tutmanın oldukça zor olduğu yerlerden biri, ayak parmaklarının aralarıdır. Bu bölgeyi kuru tutmak oldukça zordur. Bu nedenle ayak mantarları çoğunlukla ayak parmaklarının arasında görülür. Ayakları kuru tutmak için, çorap giymeden önce ayak parmaklarının arasına kuru peçete parçaları koyulabilir.

Ayak mantarlarının oluşma sebeplerinden bir başkası da, bağışıklık sisteminin zayıflamış olmasıdır. Zayıf bir bağışıklık sisteminin olması sonucunda vücut, mantarlarla savaşamaz veya onları zararsız gördüğü için hiçbir tepki göstermez. Sağlıklı beslenip, vitamin ve mineral ihtiyacı karşılanırsa bağışıklık sistemi güçlendirilebilir.

Kan dolaşımının azalması, ayak mantarının oluşmasındaki etkenlerden biridir. Daha fazla egzersiz yapılarak kan dolaşımı arttırılır ve vücut, ayak mantarlarıyla savaşabilir.  Ayakların düzenli bakımları bu konuda en büyük etki olacaktır. Çünkü sabit ayakta duran bir insan ayakkabılarını çıkardıkları zaman tüm bakteriler ile savaşmak zorunda kalmaktadır. Bu yüzden de bu bakterilere olan en büyük önlem bakımlar olacaktır.

Ayakkabınızı çıkardıktan sonra sizler düzenli olarak ayaklarınızı yıkayıp sonrasında da doktor tavsiyesinde sizlere sunulan kremler sayesinde bu sorunu tamamen yok edeceksiniz. Özellikle de ayak parmakları arasına yapacağınız uygulama parmaklarınızı ve ayak altınızı en iyi şekilde koruyacaktır. Yapılacak olan kontroller neticesinde artık sizlerde en iyi şekilde bu rahatsızlıktan kurtulacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Ağız Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Ağız kuruluğu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.