Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Bebeklerde Gece Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bebeklerde gece beslenmesi, yeni doğan bebeklerin sık sık uyumaları beslenme ihtiyacı duymaları sonucunda oluşan bir durum olarak görülmektedir. Bebeklerde görülen gece beslenmesinin belirli bir dönemden sonra kesilmesi gerekmektedir. Gece beslenmesinin kesilmesi sırasında ise bazı yöntemlerin uygulanması, bu sürecin daha çabuk atlatılmasını sağlamaktadır.

Bebeklerde Gece Beslenmesinin Önemi Nedir?

Yeni doğan bebeklerin gün içerisinde sık sık uyudukları ve beslendikleri görülmektedir. Bu durumun nedeni olarak ise, midelerinin çok küçük olmasından dolayı sürekli olarak beslenmek istemeleri ve acıkmaları gösterilmektedir. Bu anlamda bebeklerin geceleri ortalama 3-4 kez beslenmek için uyandıkları görülebilmektedir. Bu sayı, bebeğin büyümesine paralel olarak azalmakta ve bir süre sonunda da sona ermektedir.

Bebeklerin büyüme ve gelişme evrelerinde her istediklerinde beslenebilmeleri, gelişim süreçleri açısından büyük önem arz etmektedir. Bu sebeple özellikle ilk 4 aya kadar bebeklerin her istediklerinde beslenmeleri gerekmektedir. Sonrasında ise bu sayı kendiliğinden gidere azalmakta ve sona ermektedir.

Bebeklerin Gece Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Bebek, gece beslenmesi bakımından bazı durumlarda farklılık gösterebilmektedir. Bebeklerin ilk 6 aya kadar anne sütü ile beslenmeleri gerekmektedir. Anne sütünün bulunmaması durumunda ise mamalar ile beslenmektedirler. Bebeklerin gün içerisinde 3-4 saat aralıklarla acıktıkları gözlemlenmektedir. Bu sürecin geceleri de devam etmesi nedeniyle, bebeklerde gece beslenmelerinin de büyük önem taşıdığı görülmektedir.

Bebeklerde gece beslenmeleri, ek gıdaya geçiş dönemi olarak bilinen 6 aylık dönemden sonra giderek azalmaktadır. Ek gıda tüketen bebeklerin mamaya oranla daha çok tokluk hissine sahip olmaları, bu durumun nedeni olarak gösterilmektedir. Bebeklerde bu dönemin görülmesinin ardından gece kalkış saatleri arasının giderek açıldığı ve sonunda gece beslenmesinin bırakıldığı görülmektedir.

Bebeklerde gece mama yeme durumunun azaltılmasında ise, uykudan hemen önce verilen mamaların ya da anne sütünün etkili olduğu görülmektedir. Bu sayede bebeklerin uykularında tok hissetmeleri ve geceleri daha az sıklıkla uyanmaları sağlanmaktadır. Aynı zamanda bu sürecin, ek gıda ile beslenen bebeklerde pirinç unu ile yapılan mamanın verilmesi ile sağlandığı da görülmektedir.

Bebeklerin Gece Beslenmesini Kesmek İçin Hangi Yöntemler Kullanılmalıdır?

Bebeğin sağlıklı beslenmesi için belirli bir sürenin ardından gece beslenmelerinin kesilmesi gerekmektedir. Gece beslenmelerinin uzun süre devam ettiği bebeklerde; kabuslar, gaz sorunları, fazla kilo alımı gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle ek gıdaya geçiş döneminden itibaren kademeli olarak gece beslenmesinin azaltılması gerekmektedir. Bu sürecin kolay bir şekilde atlatılması için ise bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında; bebeğin gece yediği saatlerin belirlenmesi ve bir rutin oluşturulması, bebeğe uyku arkadaşı alınması ile kedini daha güvende hissetmesinin sağlanması, bebeğin istemediği süreçlerde aç kalmasından korkarak mama verilmemesi, bebeğe uyandığında o istemediği sürece mama verilmemesi yer almaktadır. Bu yöntemleri kullanarak bebeklerin geceleri mama yeme alışkanlıklarının giderilmesi sağlanabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kan Uyuşmazlığı Nedir, Tespiti Neden Önemli? başlıklı makalemizde kan uyuşmazlığı ve kan uyuşmazlığı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.