Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Bebeklerde Üfürüm Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Üfürüm, kalp sesleri dışında duyulan üfleme sesine benzer seslerin duyulmasıdır. Bu problem, doğuştan meydana gelebildiği gibi sonradan da oluşabilmektedir. Bebeklerde görülen morarma, sık sık nefes alma, gelişimde gerilik gibi belirtilerin gözlemlenmesi durumunda üfürüm oluşumu ihtimaline karşı mutlaka bir uzmana danışılması gerekmektedir.

Üfürüm Nedir?

Üfürüm, kalp ritminin çeşitli aletler yardımı ile dinlenmesi sırasında duyulan bazı üfleme seslerine denmektedir. Bu durumun nedeni olarak doğuştan gelen ya da sonradan oluşan bazı kalp ve damar problemleri gösterilmektedir. Bebeklerde görülen üfürüm çeşitleri, şiddet olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu anlamda bazı durumlarda görülen üfürüm, belli bir süre içerisinde kendiliğinden geçebilecek niteliğe sahipken, bazı durumlarda ise ciddi kalp ve damar problemlerinin bir göstergesi olarak ortaya çıkabilmektedir. Üfürümün hangi nedenle ortaya çıktığının bilinmesi adına belirti gösteren bebeklerin en kısa süre içerisinde bir uzmana götürülmeleri gerekmektedir.

Bebeklerde Görülen Üfürüm Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde üfürüm görülmesi, görülme nedenine bağlı olarak pek çok çeşitte gerçekleşebilmektedir. Bebeklerde en çok rastlanan üfürüm çeşidinin masum üfürüm olduğu bilinmektedir. Masum üfürüm, bebeklerin kalp yapılarının normal olması fakat kalbin içerisinde yer alan bazı fibröz yapıların titreşmesi sonucunda oluşan hafif ve müzikal seslere denmektedir. Masum üfürümler, tedavi gerektirmeyen üfürümler olarak da bilinmektedirler.

Bebeklerde görülen üfürüm çeşidinin patolojik üfürüm olması sonucunda ise, bebeğin kalp yapısında bir sorun olabileceği ihtimali oluşmaktadır. Bu sorunlar; kalp kapakçığının işlevini yerine getirememesi, kalp damarlarından birinin daralması ya da kalbin delik olması şeklinde sıralanabilmektedirler. Patolojik sebeplerle görülen üfürümler, mutlaka tedavi ve takip edilmesi gereken üfürüm çeşitleridir.

Bebeklerde üfürüm görülmesi sonucunda pek çok belirti oluşabilmektedir. Bu belirtiler, üfürümün görülme sıklığına, şiddetine ve bebeğe göre değişiklik gösterebilmektedirler. Bu anlamda bebeklerde sıklıkla görülen üfürüm belirtileri arasında; cildin kızarması ya da morarması, nefes alışverişlerin sıklaşması, nefes alırken inleme ya da hırıltı oluşması, gelişim gösterilmemesi, kilo alınmaması, büyümede yaşıtlarından geride kalınması, sık bir şekilde akciğer enfeksiyonlarına yakalanılması yer almaktadır.

Üfürüm Nasıl Tedavi Edilir?

Üfürüm tedavisi, üfürümün oluşum nedenine bağlı olarak değişim göstermektedir. Bebeklerde görülen masum üfürüm olarak bilinen üfürüm çeşidinde herhangi bir tedaviye başvurulmamaktadır. Bu üfürüm çeşidi, kendiliğinden geçebilmekte ve bebekte ciddi oranda bir belirtiye sebep olmamaktadır.

Patolojik üfürüm çeşitlerinin tedavisinde ise, üfürümün ortaya çıktığı nedenin araştırılması ve o nedene bağlı olarak bir tedavi sürecinin oluşturulması gerekmektedir. Kardiyologlar tarafından muayene edilerek üfürüm nedeni anlaşılan bebekler, bu nedene bağlı olarak bir tedaviye tabi tutulmaktadırlar. Üfürümün görülme nedenleri arasında yer alan damar tıkanıklığı, kalp delikliği, kan akış hızının yüksek olması gibi durumlar, çeşitli tedavi yöntemleri ile giderilebilecek durumlar arasında bulunmaktadırlar. Bu anlamda bebeklerde görülen üfürüm tedavisi, nedenlerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Nasıl Gelişir ve Güçlenir? başlıklı makalemizde Bebeklerde Bağışıklık Sistemi ve Bebeklerde Bağışıklık Sistemi güçlendirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.