Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Böbrek Ağrıları

Böbrek Ağrıları

Böbrek ağrıları, enfeksiyon veya böbreği etkileyecek olan başka bir hastalığın habercisi olabilirler. Genellikle, bel ağrıları ile böbrek ağrıları birbirine karıştırılır. Bir ağrının böbrek ağrısı olup olmadığını anlamak için, ağrıyla beraber diğer belirtilere de dikkat edilmesi gerekir. Böbrek ağrıdığı zaman, sırtın tek yanında, kaburgaların bittiği yerde hissedilir. Ve ağrının yanında ateş, halsizlik, çeşitli idrar semptomlarıyla beraber görülür.

Ağrıya Sebep Olabilecek Durumlar

İdrar yolu enfeksiyonu, sadece mesaneyle sınırlı kalmayıp, böbreklere de sıçrayınca ciddi sonuçlar doğurabilir ve ağrılı yaşanabilir.

Böbrek enfeksiyonu, mesanede başlayıp böbreklere yürüyen özel bir idrar yolu enfeksiyonu türüdür. Tedavi edildiği müddetçe zararlı değildir anca tedavi edilmezse, hastaneye yatıp antibiyotik tedavisi uygulanmak gerekebilir.

Böbrek taşı yüzünden oluşan o şiddetli ağrıların sebebi aslında böbrekler değildir. Taşlar böbreklerde durduğu müddetçe bir ağrı yaratmaz ancak böbrekten çıkıp harekete geçtiğinde ağrılar başlar.  İlerlediği yol idrar kesesi veya idrar yolu olursa eğer keskin ve yoğun ağrılar oluşur.

Damar sertleşmesi durumunda  , böbrek damarları etkilenmişse böbreklere yeterince kan akışı sağlanmaz ve bu da ağrı ve çeşitli böbrek hastalıklarına neden olur. Böbrek damarlarının tıkanması, yüksek tansiyona da neden olabilir.

Polikistik böbrek hastalığı durumunda, böbreklerde kist kümeleri oluşur ve bu kalıtsal bir hastalıktır. Bu kistler, kanser riski taşımazlar. İçleri su ile dolu sıvı keseleridir. Hastalıktan kaynaklanacak sorunlardan biri, böbrek yetmezliğidir.

Böbrek rahatsızlığının oluşmaması için sebzeleri en iyi şekilde yıkayın ve özellikle de tuz tüketiminden uzak durun. Sizler kendinize dikkat ettiğiniz sürece böbreklerinizde herhangi bir sorun oluşmayacaktır. Çünkü böbrek rahatsızlığı tamamen insanların kendine olan bakımsızlığı ile oluşmaktadır. Sizler düzenli bir beslenme içerisinde olmaz ve kendinizi korumazsanız mutlaka herkes bir gün ağrısız da olsa bu böbrek taşını atacaktır. Çünkü böbrek taşını atmak oldukça sancılı bir durumdur ve bazen kimi insanlarda aniden böbrek taşı da düşebilmektedir. Fakat sizler bu şanslı kişilerden birisi olmayabilirsiniz, bu yüzden de bu duruma oldukça fazla dikkat etmelisiniz ve artık tuzlu tüketimden uzak durmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ayak Mantarı Nedir? başlıklı makalemizde Ayak Mantarı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.