Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Boyun Düzleşmesi Neden Olur?

Boyun Düzleşmesi Neden Olur?

Boyun düzleşmesi hastalığı, yorgunluk ve stresin, aşırı düşünme halinin neden olduğu bir hastalıktır. Şekli c ye benzeyen omurganın aşırı stres ve yüklenme gibi nedenlerden ötürü ı şeklini almasıdır. Boyun ve bel bölgesindeki içe doğru oluşan kavis, insan vücudunun anatomik doğal duruşunun temelidir. Bu doğal duruşu sağlayan, yumuşak disklerdir. Bu diskler kaydığı zaman veya şeklini kaybettiği zaman, boyun düzleşmesi görülmektedir.

Boyun düzleşmesinin belirtileri arasında, ağrılar ve boynu hareket ettirmekte zorluk görülür. Boyuna alınan darbeler bu hastalık için uygun ortam hazırlar. Uzun süre öne eğik durma, yük kaldırmak, sert yastıklar kullanmak, koltuk gibi rahatsız yerlerde kafanın uygun ve rahat bir pozisyon almadan yaslanması gibi etkenler, hastalığın başlamasına neden olabilir.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun düzleşmesinin fazla ilerlemediği durumlarda, ilaçlar, dinlenme ve sıcak kopmres ile tedavi edilebilir. Ancak ilerlediği durumlarda, fizik tedavi yöntemlerine başvurmak gerekir. Çeşitli aletler ile yapılan egzersizler 10-20 seans sürerken,  elle yapılan egzersizler 5-10 seans sürmektedir. Hastalaya gerektiği durumlarda antidepresan ve anksiyolitik ilaçlar verilir.

Aşırı ilerlemiş olan boyun düzleşmelerinde ise, cerrahi müdahale gereklidir

Boyun düzleşmesinin tedavisine yardımcı olabilecek önlemler;

Boyunda oluşan ağrılar için yapılacak en iyi tedavi yöntemi egzersizlerdir. Isınma ve soğuma dönemlerine dikkat ederek uzmanların önerdiği egzersizler yapılabilir.

Ayaktayken duruşunuza dikkat edebilirsiniz.

Kullandığınız alafranga tuvaletinin boyu, 50 cm olmalıdır.

Sandalyeden öne doğru kayarak kalkmaya dikkat edilir.

Genelde bilgisayar karşısında sürekli olarak çalışanlarda boyun ağrısı oldukça fazla olmaktadır. Ortopedik yastıklar kullanarak boyun ağrılarınızı dindirebilir ve uyku halindeyken dahi bu güvenliği sağlayabilirsiniz. Doktorunuz zaten sizlere bu konuda bilgi verecektir ve ortopedik yastıkları kullanmanızı tavsiye edecektir. Aşırı derecede eğrilme ve ağrılar mevcutsa eğer boyunluk kullanımı da oldukça etkili tedavilerden birisidir.

Sizler boyunluk sayesinde bu eğrilikleri yok edebilecek ve artık boyun düzleştirme konusunda da etkili bir sistemi sağlayacaksınız. Boyun düzleşmesi alanında hekimlerin tavsiyeleri sizlere en iyi önlem olacaktır. Mutlaka bir doktora başvurun ve sizlerde bu konuda neler yapacağınızı bilinçli bir şekilde öğrenin.

Bir önceki yazımız olan Böbrek Ağrıları başlıklı makalemizde Böbrek Ağrıları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.