Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Yapar mı?

Bulgur, tahıl grubu içerisine girmektedir ve besin piramidin de tabanda bulunmaktadır. Besin piramidin altında bulunmasıyla beraber oldukça sağlıklı bir tahıl çeşididir. Bir porsiyon bulgur pilavı, 130 grama denk gelir. Yüz otuz gram bulgur pilavı 149 kaloriye denk gelir. Bulgur pilavı, Türk mutfağında sık kullanılan bir yemektir ve bulgur pilavı kaç kalori olduğu merak edilir. Hazırlanan menü ne kadar farklı yemekler içerse de bulgur pilavı, çoğu yemeğin yanına uyum sağlamaktadır. Yüz otuz gram bulgur pilavının içerisinde yüzde altmış üç karbonhidrat, yüzde on protein ve yüzde yirmi yedi yağ vardır. Karbonhidrat oranı ile doyurucu bir özelliği de vardır ve günlük sağlıklı kalori alımını sağlamaktadır.

Bulgur Pilavı Besin Değerleri

Bulgur pilavı, besin değerleri açısından zengin bir besindir ve sağlıklı bir öğle ya da akşam yemeğinde tercih edilebilir. Yüz gram bulgur pilavında, 18 gram karbonhidrat, 2.768 gram protein, 3,39 gram yağ, 2,29 gram lif, 5,8 mg sodyum, 241 mg potasyum, 1.41 demir ve 20,74 mg kalsiyum vardır. Bulgur pilavı vitamin de içerir ve yüz gram bulgur pilavının içerisinde 221 IU A vitamini ve 48 mg C vitamini vardır. Günlük alınması gereken bir karbonhidrat miktarı vardır ve bulgur pilavı, sağlıklı bir karbonhidrat kaynağıdır. Protein, mineral, posa ve lif açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olması ile sağlıklı bir besin özelliği göstermektedir. Bulgur pilavı besin değerleri açısından yüksek karbonhidrat içermesi ile enerji vericidir. Yüz gram bulgur pilavı, 2,29 gram lif içerir. Lif oranının yüksek olmasından dolayı tüketildiğinde tokluk hissi verir. Ayrıca bağırsak sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasından da yardımcı bir görev üstlenir. Bulgur B1 vitamini içerir ve bu sayede vücudun sindirim sisteminin düzenli bir işleyişe sahip olmasını sağlar. Bulgur pilavında folik asit bulunur. Bundan dolayı özellikle gelişim çağındaki çocukların büyümesi için tüketmesi önerilir. Bulgur pilavının en önemli yararlarından biri de vücuttaki kan şekeri miktarını dengelemesidir. Kolesterolü de düzenleyici bir görev üstlenmektedir.

bulgur pilavı kilo aldırır mı

Bulgur Pilavı Kilo Aldırır Mı

Bulgur pilavı, birçok yemeğin yanında kullanılabilen, doyurucu ve lezzetli bir besindir. Karbonhidrat ve lif oranı ile gün içerisinde tüketildiğinde tokluk hissi verir. Bu tokluk hissi ile kişinin kilo vermesine yardımcı olmaktadır ve diyetlerde önerilir. Bulgur pilavı kilo aldırır mı sorusunun cevabı, hayır olacaktır. Bulgur pilavı kilo aldırmamaktadır. İçerisinde doymamış yağ bulunmaktadır. Doymamış yağ oranı ile kilo alımına neden olmaz. Karbonhidrat içerir fakat bu oran günlük alınması gereken karbonhidrat miktarından fazla değildir. Kolay yakılabilecek bir kalori miktarına sahiptir. Kişi, diyet listesinde bulgur pilavını rahat bir şekilde tüketebilmektedir. Gelişim çağında olan çocukların ve hamilelerin tüketmesi gerektiği söylenmektedir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin değerlerini karşılar ve kilo aldırır mı diye düşünülmeden rahat bir şekilde yenebilir.

Bir önceki yazımız olan Doğru Beslenmek ve Sağlıklı Yaşam başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.