Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Burun Kanaması

Burun Kanaması

Burun kanaması, günlük hayatta ve her yaşta insanın balına gelebilecek bir problemdir. Kanama, hafif veya yoğun bir şekilde görülebilir ve birkaç saniye ile on dakika arasında bir süre devam edebilir. Burnun içinde bulunan küçük damarlar, ufak bir darbede hemen kanayabilecek kadar hassastır. Kanama, burnun ön tarafından ya da arka tarafından kaynaklanabilir. Ön tarafından kaynaklanan kanamalar; alerji, nezle veya ufak bir yaradan dolayı oluşabilir ve ciddi bir durum değildir. Evde tedavisi gerçekleştirebilir. Arka tarafından kaynaklanan kanamalar genellikle yetişkinlerde görülür. Yüksek tansiyon veya tümör kaynaklı olabilir. Ciddi bir sorundur, tıbbi müdahale gerektirebilir.

Burun kanamasına sebep olabilecek durumlar nelerdir?

  • Kuru hava, burun kanaması sebepleri arasında en sık görülendir. Çoğu zaman bu sebep, insanların aklına gelmez. Kuruyan burun zarı, kanamaya karşı hassaslaşır. Çok soğuk havalarda ise, burun mukozası kuruyup çatlar ve burun kanaması görülür.
  • Darbeler, kırıklar ve yaralanmalar sonucu oluşan kanamalarda sık sık rastlanmaktadır.
  • Burun kemiğinin eğriliği sonucunda burun, bir tarafa doğru eğrileşir. Böylece burun deliklerinden biri daralır ve hava akışı azalınca nefes almakta zorlanan insan burun kanaması gibi semptomlar gösterebilir.
  • Tıkalı olan burnu açmak için tüm gücüyle sümkürmek, burun damarlarının çatlamasına ve kanamaya neden olabilir.
  • Sinüzit iltihabı da burun kanamasına sebep olabilir. Burnun içinde bulunan mukoza kurur ve kabuk oluşturur. Öksürme, hapşırma gibi durumlarda bu kabuk çatlar ve yara oluşur ve böylece kanama meydana gelir.

Genelde burun kanamalarının ardında yatan tetkikler yer almaktadır ve bu yüzden kesinlikle hafife alınmamalıdır. Sizler de eğer ki sık sık burun kanaması gibi durumlar ile karşılaşıyorsanız eğer mutlaka bir doktora başvurun. Altında yatan genel sorunu erken teşhis ile çözüme ulaştırmak sizlerin sağlığı için çok iyi olacaktır. Böylelikle de daha da iyi bir şekilde sizler de erken teşhisler sayesinde sağlığınıza kavuşmuş olursunuz. Beyin kanamasına kadar varan teşhisler dahi burun kanaması ile görülmektedir. Bu yüzden de geçici bir sorun olarak görmeyerek bunu doktorunuz ile derinlemesine araştırmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Boyun Düzleşmesi Neden Olur? başlıklı makalemizde Boyun Düzleşmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.