Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Çocuklarda Döküntü Hastalıkları Nelerdir?

Çocuklarda Döküntü Hastalıkları Nelerdir?

Çocukluk çağında sıklıkla görülen, virüslerle oluşan ve deride çeşitli döküntüler oluşturan ve beraberinde ateş olan hastalıklardır. Bu hastalıkların başlıca olanları; kızamıkçık, suçiçeği, kızamık gibi hastalıklardır. Genelde bulaşıcıdır ve döküntülerin dağılış şekli insandan insana farklılık gösterir. Genel olarak bu hastalıklardan aşıyla korunmak mümkündür. Çocukluk çağında bu hastalığa yakalanmayan insanlar ileri yaşlarda yakalandığı zaman, daha şiddetli geçirir.

Bu hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz;

Kızamık

Vücudun her yerinde kırmızı lekeler oluşturan viral bir enfeksiyondur. Hastalık genel olarak soğuk algınlığı ve ateş ile başlar, ağız içerisinde lekeler oluşumuyla ilerleyip tüm vücuda yayılır. Ciltte kabarık olmayan kırmızı lekeler oluşur. Son zamanlarda yoğun aşılama programlarıyla son derece azalmıştır.

Kızamıkçık

Viral bir enfeksiyon olması, ateşle beraber seyredilmesi ve deride bulunan kızarıklarla bakıldığı zaman kızamığa benzer. Kızamıktan ayıran yönü, hastalığın başlarında soğuk algınlığı gibi belirtiler görülmez. Boyun bölgesinde ve kulağın önündeki lenf bezlerinin şişmesi bu hastalığa özgü bir durumdur.

Şu çiçeği

Genellikle 5-10 yaş arası çocuklarda ilkbahar aylarında görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Döküntüler, kırmızı kabarıklar halinde başlar ve çok geçmeden içi su dolu kabarcıklar halini alır. Ardından bu sıvı bulanıklaşır ve son olarak kabuklanıp kurur.

Kızıl

Diğer döküntü hastalıkları gibi viral bir enfeksiyon değildir. Bu hastalıkta kızarıklıklar vücudun her yerinde dağınık şekilde bulunmaz, genel bir kızarıklık halidir. Ağız çevresi soluk bir renkte görülür.

Bulaşıcı olan ama çocukluk evresinde herkesin geçirdiği bu rahatsızlık türlerinde genelde ilerleme vakaları görülmemektedir. Özellikle de günümüz Covid önlemleri neticesin salgın hastalıkların aslında daha da azaldığı görülüyor. Çünkü sosyal mesafe ve maske en önemli bilinen birçok rahatsızlıkların oluşmasını engelledi.

Yani bizler Corona salgınına karşı önlem alırken aslında kızamık suçiçeği gibi birçok hastalıklara karşıda farkında olmadan önlemler alındı. Her insanın bir defaya mahsus geçireceği bu tarz hastalıkları erken yaşta atlatmak daha iyi olacaktır. Bu yüzden de çocuğunuz bu tarz rahatsızlıklar içerisinde olduğunda paniğe kapılmadan aile hekiminize müracaat edin ve gereken önlemi en iyi şekilde göstereceklerdir.

Bir önceki yazımız olan Yüzdeki Kılcal Damarların Tedavisi başlıklı makalemizde Yüzdeki Kılcal Damarlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.