Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Çölyak Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Çölyak Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Çölyak hastalığı, ince bağırsağın glüten ile zarar görmesi sonucunda oluşan iltihaba bağlı bir bağışıklık hastalığıdır. Bu hastalığa yakalanan hastaların, glutenli gıdalar tüketmemesi gerekir. Tüketilirse eğer, bağışıklık sistemi ince bağırsağa zarar verir. Gluten, buğday, çavdar ve arpada  bulunur.

İnsan vücudu, kendisini yabancı maddelere karşı koruyabilen bir yapıdadır. Genetik yatkınlığı olan kişilerde glüten alınmasıyla vücut, o glüteni yabancı bir madde olarak algılar.

Görülebilecek belirtiler şunlardır;

 • Erişkin hastalarda daha çok görülen kansızlık
 • Erken yaşlarda ortaya kemik erimesinin çıkması
 • Karaciğer enzimlerinde bozukluklar görülmesi
 • Bazen de cilt hastalığı olarak belirtiler gösterebilir
 • Çocuklarda büyüme yavaşlaması, gelişmede gerileme görülmesi
 • Karında şişkinlik ve ağrı hissi
 • İshal ve kansızlık görülmesi
 • Huzursuzluk ve sinirlilik gibi ruh halleri
 • Diş etlerinde kanama
 • Bacaklarda kabarmalar görülmesi
 • Katı dışkının kül renginde, iri ve kötü kokulu olarak çıkması

Nasıl Tedavi Edilir?

Çölyak hastalığı, erken evrelerde teşhis edilmesi zor bir hastalıktır. Çölyak hastalığının tanısı konulurken, çeşitli testler, dışkı tahlilleri, bağırsak röntgenleri dikkate alınır. Hastalığa dair olan şüpheler, anormalliklerin görüldüğü bir biyopsi testinden sonra açıklanır.

Beslenme düzeni değiştirilerek, glütensiz bir beslenme tedavisi uygulanır. Bu, hastalığın ana tedavi yöntemidir. Glütene hassaslığı olan insanların yiyeceklerin etiketlerini incelemesi ve etiketsiz üretilmiş besinlerden uzak durması gerekir.

Gıda zehirlenmesi ile neredeyse aynı belirtileri gösteren bu rahatsızlık aldığınız besinler sonucunda daha belirgin hale gelmektedir. Bu yüzden de zehirlenme ile birebir etki gösterir ve kusma, ishal gibi durumlarda da bu sorunlar dile gelmektedir. Sizler bu tarz işlemler de mutlaka bir doktora görünün çünkü zaman içerisinde bağırsaklar da daha da ciddi bir soruna yol açabilir. Bu yüzden de bağırsak kanserinden tutun daha birçok etkili rahatsızlıkları oluşturur.

Doktorunuzun tavsiyesi ile sizlere hazırlanacak olan adeta bir diyet listesi yer alacaktır, bu yüzden de bu liste sayesinde sizler beslenmenize dikkat ederek zorlu rahatsızlıkların üstesinden gelebileceksiniz. Bağırsakları daha doğru bir şekilde çalıştırmak ile bu rahatsızlığın üstesinden gelirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Kusma Nedenleri başlıklı makalemizde Çocuklarda Kusma Nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.