Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Diş Gıcırdatma

Diş Gıcırdatma

Diş gıcırdatma, genel olarak uyku esnasında dişlerin bilinç dışı bir şekilde dişlerin sıkılarak yapıldığı bir eylemdir. Normalin dışında olan bu durum, son derece rahatsız edici bir ses ortaya çıkarır. Bu alışkanlık genellikle yapan kişi tarafından fark edilmez.

Diş gıcırdatma sorunu olan kişiler genellikle fark etmeden dişlerine uyguladıkları kuvvet yüzünden, dolgularını ve dişlerini kırabilirler. Bazıları ise, çene eklemi disfonksiyonlarından şikayetçidir ve sabahları sebepsiz bir şekilde baş ve kas ağrıları ile uyanmaktadırlar. Diş gıcırdatmanın psikolojik ve fiziksel olarak birçok sebebi vardır. Bu sebeplerin arasında en sık görüleni, strestir.

Diş gıcırdatma rahatsızlığının belirtileri nelerdir?

En belirgin özelliği ağrılardır. Genellikle yüzde bulunan kaslar ve eklem yerlerinde ağrılar oluşur. Diş gıcırdatmanın neden olduğu ağrılar, kas kaynaklıdır.

İleri derece görülen gıcırdatma rahatsızlığında, dişlerin çiğneme yüzeyinde aşınmalar görülür. Bazı hastalarda sabah uyandıkları zaman ağızlarında kum olduğu hissi oluşur.

Sürekli birbirine sürtünen diş mineleri zarar görür. Diş aşınmaları sonucunda, hastanın yüz hatlarında bozulmalar oluşur.

Eklemlerde ağzı açma kapama sırasında sesler çıktığı görülür.

Diş gıcırdatma rahatsızlığının tedavisi

Diş gıcırdatma sorunu yaşayan insanların, gece plağı kullanmaları önerilir. Bu plağı, geceleri uyurken takmak gerekir. Asıl çözüm yolu, stresi ortadan kaldırmaktır ama bunun yanında dişlerinde korunmaya alınması gerekmektedir.

Diş gıcırdatma tedavisi, genellikle akut problemleri çözmeye yönelik uygulanır ve diş hekimi ve fizyoterapistin birlikte çalışması gerekmektedir.

Genel de psikolojik olarak bu diş gıcırdatma ortaya sürülse de aslında bunun çok farklı sebepleri de olmaktadır. Bu anlamda da sizler bu sebepleri ortaya sürmek için çaba sarf etmeyin. Çünkü sizlere sunulacak olan birçok etkenler neticesin de dişlerinizde ki bu sorunları doktorunuz söyleyecektir. Bu çoğu zaman psikolojik olarak bir neden ortaya göstermektedir.

Sizler bu psikolojik sorunlarınız tam anlamı ile bilemeseniz de sizlere verilecek olan profesyonel destekler sayesinde daha da iyi bir gelişim içerisinde ve tedavi konusunda destek alacaksınız.

Bu destek sayesinde de kısa sürede rahatsızlığınızdan arınacak artık uykularınızı daha iyi bir şekle getireceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Çölyak Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde Çölyak Hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.