Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Disleksi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Disleksi, halk arasında öğrenme güçlüğü olarak bilinmekte olup kelime çözümleme bozukluğu olarak da tanımlanabilmektedir. Disleksi problemi yaşayan kişilerin genellikle yüksek sesle bir metin okurken sürekli takılma akışkanlık sağlayamama şeklinde görülmektedir. Disleksi rahatsızlığına sahip kişiler küçük yaşlardan itibaren özel eğitimler ile tedavi edilmektedirler.

Disleksi Nedir?

Disleksi, kişilerin okuma yazma ile ilgili fonksiyonlarının gerektiği gibi çalışmadığı durumlarda ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Disleksinin nörolojik bir durum olduğu ve beynin kelimeleri oluşturan sembollerin hangi kelimelerden geldiğini anlayamaması durumunda oluştuğu bilinmektedir. Disleksi problemi yaşayan kişilerin beyinleri, kelimeleri farklı işlediklerinden, kelimelerin okunması tanımlanması ve hecelenmesi güçleşmektedir.

Disleksi problemi yaşayan kişiler, genellikle okula başladıkları çağlarda çevresindeki kişiler tarafından yeterince anlaşılamamaları sebebi ile dışlanma sorunu ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu sebeple disleksi hastalarının okula başladıkları dönemden itibaren özel eğitime tabi tutulmaları ve disleksi eğitimi almaları önerilmektedir.

Disleksi Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Disleksi belirtileri, bulunulan yaşa ve disleksinin derecesine göre değişebilmektedir. Dsileksi problemi hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülebilmektedir. Çocuklarda ilk okul çağlarına gelinceye kadar görülmesi zor olan bir rahatsızlık olması sebebi ile dikkat edilmesi önerilmektedir. 5 yaşından küçük olan çocuklar için; kendileri ile ilgili kelimeleri öğrenmede güçlük çekme, alfabedeki harflerin öğrenmede problem yaşama, kendi ismini oluşturan harfleri öğrenememe ya da unutma gibi belirtiler görülmektedir.

Disleksi problemi, doğuştan oluşabildiği gibi doğum sonrasında da oluşabilmektedir. Disleksi rahatsızlığının belirtileri en net şekilde ilkokul çağında ortaya çıkmaktadır. İlkokul çağındaki disleksi rahatsızlığı yaşayan çocuklar, yaşıtlarından farklı olarak daha yavaş okumakta ve okumaları sırasında bazı heceleri ya da kelimeleri atlamaktadırlar. Aynı zamanda bu yaşlardaki çocukların; kendilerini ifade eden cümleler kurmakta zorlandıkları, konsantrasyon eksikliği yaşadıkları, bir metni çok düşük sesle okudukları ya da okumak istemedikleri, fiziksel aktivitelerin daha az olması gibi belirtiler görülebilmektedir. Ortaokul dönemindeki çocuklarda ise; yeni kelimeler öğrenilirken zorluk yaşandığı, tarihlerin ve isimlerin hatırlanmasında güçlük çekildiği, yavaş ve kısık sesli okumaların yapıldığı görülmektedir.

Disleksinin nedenlerinin ise gen ya da beyin gelişiminde oluşan farklılıklar olarak ortaya çıktığı bilinse de bu konudaki araştırmalar hala net bir sebep ortaya koymamaktadır.

Disleksi Nasıl Tedavi Edilir?

Disleksi tedavisi, genellikle hastalığın yol açtığı durumların önüne geçmek ve disleksi rahatsızlığını azaltmak amacı ile uygulanmaktadır. Bu anlamda disleksi rahatsızlığı yaşayan çocukların ilkokul çağlarından itibaren özel eğitime tabi tutulması gerekmektedir. Aynı zamanda akranları ile uyum sağlamada güçlük çeken çocukların, psikolog yardımı almaları da önerilmektedir. Disleksi rahatsızlığına sahip kişilerin, birkaç duyuya birden hitap eden testler ile değerlendirilmeleri daha rahat tedavi edilmelerini sağlamaktadır. Disleksi problemi yaşayan kişilerin en kısa sürede bu konuda bir uzmana danışmaları ve tedavi süreçlerine yardımcı olabilecek önerileri öğrenmeleri gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Renk Körlüğü Nedir, Neden Olur? başlıklı makalemizde renk körlüğü ve renk körlüğü nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.