Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Dövme Sildirme Nasıl Yapılır?

Dövme sildirme işlemi yapılan dövmenin artık istenmediği zamanlarda tercih edilmektedir. Her ne kadar dövme yaptırma konusu pişman olunmaması adına uzun süre düşünülmesi gereken bir konu olsa da bazen pişmanlıklar yaşanabilmektedir. Bunun sonucunda ise dövme silme yöntemleri arasından size en uygun olanı seçmeniz gerekmektedir.

Dövme Sildirme Yöntemleri

Çeşitli markaların ürettiği dövme çıkartıcı kalemler, dövme silme işlemi için en iyi seçenek olarak pazarlanmaktadır. Farklı formülasyonlarda hazırlanan bu kalemler, içerisinde hidrokuinon, TCA ya da çeşitli asitleri barındırmaktadır. Ancak bu ürünler ciltte olumsuz etkiler bırakabilmektedir.

İçerisinde yoğun bir miktarda asit içeren TCA, dövme sildirme seçenekleri arasında yer almaktadır. İçerisinde bulunan asitin, deri üzerinde peeling etkisi yaratması sonucunda ise deri yavaşça soyulmaktadır. Uzmanlar tarafından tavsiye edilmeyen TCA, farklı derecelerde hazırlanmaktadır. Bu yüzden bu yolu seçeceklerin cilt tipine en uygun olanı seçmesi gerekmektedir.

Lazer dövme sildirme bilinen en güvenilir ve en garantili yoldur. Bu işlem, lazer ışınlarının dövme boyalarını parçalaması ve kontrollü olarak hasar oluşturması ile gerçekleştirilmektedir. Lazerler, deriye hapsedilen dövmeyi ısı enerjisi ile yakmaktadır ancak tüm dövmeler deri rengine tamamen eşitlenmeyebilir. Ayrıca tek seansta dövme silme mümkün olamadığından dolayı, lazer ile dövme silme işlemi ortalama olarak 3-10 seansta tamamlanmaktadır. Bu süreyi en çok etkileyen faktörler ise, dövmenin boyutu, şekli ve rengidir.

Eğer dövmenizi sildirmek istiyorsanız ilk olarak dövmenizin bulunduğu alanı güneşten korumanız gerekmektedir. İşlemden bir gün önce ise kanı sulandıran ağrı kesici veya ilaçlar kullanılmamalıdır. Demir ilacı kullanımı var ise bu kullanım işlemden 1 hafta önce bırakılmalıdır.

Hangi Dövme Silme Yöntemi Seçilmeli?

Dövme sildirme kararı alan kişiler güvenli ve garanti olduğu için lazer ile dövme sildirme yöntemini seçmektedir. Bu işlemin, diğer yöntemlere göre daha sağlıklı olması ise lazerle dövme sildirmeyi daha tercih edilebilir kılmaktadır. Lazerle dövme silme aşamasında bilinmesi gerekenler şunlardır:

  • Seanslar kişilere göre değişim göstermektedir. Bu yüzden seansın süresi dövme ile ilgilidir.
  • Koyu renkli ciltlerde dövme silme işlemi daha zordur.
  • İşlem sonrasında vücutta koyulaşma görülebilir.
  • Her renk dövme silinemeyebilir.

Kalıcı dövme sildirme işlemi, dövmenin yaşı, yeri ve rengine bağlı olarak bazı durumlarda zorlaşabilir. Bu yüzden herhangi bir yöntem sonucunda dövmenizin tamamen gideceğini ümit etmemeniz gerekmektedir. Cildin rengine göre de başarı elde edilen lazer yöntemi, en garanti yöntem olarak bilinse de eğer koyu bir cilt renginiz varsa garanti bir çözüm vermeyebilir.

Lazerin %100 başarı sağlayabilmesi için dövmenin metal içerikli olmayan boyalardan yapılmış olması gerekmektedir. Bazı durumlarda ise vücutta dövme sildirme izi kalabilmektedir. Bunun en büyük nedeni ise dövmenin silinmesinden sonra o alanda oluşan kararmalardır. Her ne kadar çoğu kişide kalıcı bir iz ya da lekelenme gözlemlenmese de bu işlemin belli riskleri vardır.

Bir önceki yazımız olan E vitamininin faydaları neler? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.