Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Eklem Romatizması Belirtileri

Eklem Romatizması Belirtileri

Eklem romatizması kronik bir hastalıktır. Zamanla bu hastalıkta, iltihaplanmalar ve eklemlerde de hareket etme zorluğu görülmektedir. Bu duruma tıp dilinde romatoid artrit denilir. Eklem romatizması bizim ülkemizde pek çok kişide bulunmaktadır.  Kronik bir hastalık olduğu gibi, hastalığın neyden kaynaklandığı hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Hastalığın kaynaklanma sebebi bulunmadığı için erken tedavisi veya alınabilecek bir önlemi yoktur. Yapılabilecek tek uygulama, doktorun verdiği ilaçlarla ilerlemenin durdurulması ve vermiş olduğu yan etkilerin en az seviyeye indirilmesidir. Çünkü hastalığı tamamen yok edecek bir tedavi yoktur. Hastalığın erken teşhis edilmesi, hastanın sağlığı açısından önemlidir.

Eklem romatizması hastalığı olan kişilerin sigara kullanıyorsa eğer bırakmaları önerilir. Sigara, bu hastalığı olumsuz yönde etkilemektedir.

Bu belirtilere dikkat!

Eklem romatizması olan hastalarda görülen belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Vücutta beze şeklinde veya varise benzeyen şişlikler oluşması. Bu şişlikler zaman geçtikçe renk değişimine uğramaktadır. Bu belirti, hastalığın oldukça ilerlediğinin göstergesidir.
  • Özellikle gece saatlerinde, vücudun bazı yerlerinde oluşan tutulmalar.
  • Parmak kemiklerinde oluşan çıkıntılar.
  • Hastalık ilerledikçe kişilerde halsizlik, iştahsızlık görülebilir.
  • El parmaklarında ve ayak parmaklarında deformasyon oluşması
  • Bacağın alt baldır kısmında göze çarpan kılcal damarlar
  • El ve ayaklarda şişler oluşması ve bu şişliklere bağlı olarak şekil bozuklukları. Karaciğer ve dalakta tahribat oluşumu eklem romatizmasında görülecek olan belirtilerdir.

Romatizma için özellikle de denizde yüzmek, sahilde sıcak kumlara uzanmak oldukça iyi gelmektedir. Doktorlar tarafından dahi her zaman tavsiye edilen yüzmek, bel fıtığı gibi rahatsızlıklara da en iyi tedavi yöntemi olmaktadır. L2, L3, gibi belin önemli noktalarına yapılan esnemeler ile artık kemik aralarında ki sıkışan yağlar gün yüzüne çıkacak ve sizleri daha da çok rahatlatacaktır.

Romatizma da aynı bu şekilde bir baskı ağrısı yapar ve yüzmek, kumlara uzanmak her zaman sizlere daha iyi gelecektir. Termal otellerinde tercih edilmesi bu yüzdendir, sıcak su ve çamurun etkisi ile gözenekler daha iyi bir şekilde açılmakta ve romatizmaya en iyi tedavi yöntemi olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Anne Sütünü Arttırmanın Yolları başlıklı makalemizde anne sütü hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.