Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Ellerde Uyuşma

Ellerde Uyuşma

Ellerde oluşan uyuşukluk hissi, genelde iğne batması, karıncalanma, elektriklenme, ağrı gibi değişik etlilerle beraber görülür. Uyuşma bazen tek eli, bazen de iki eli birden etkileyebilir. El uyuşması olarak tabir edilse bile bu durum, genellikle tüm elde değil birkaç parmakta görülür.

Ellerde uyuşma hissi, kol veya bilekteki sinirlerin zarar görmesi durumunda veya sıkışması sonucunda meydana gelir. Bilekte oluşan sinir sıkışması sonucunda karpal tünel sendromu oldukça sık görülür.

El işi yapan insanlar, müzisyenler, bahçe işiyle uğraşan ve ev işi yapan hanımlarda çok sık rastlanır.

Ellerde oluşan uyuşma nedeni, herhangi bir doktor tarafından tespit edilmediği süre boyunca, kendi kendinize alacağınız önlemler, şikayeti azaltmakta yardımcı olabilir.

Elde Uyuşma Oluşmasının Nedenleri?

El uyuşmasının nedenleri arasında en sık görülen, sinir sıkışmalarıdır. Sinir sıkışması türlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Gujon loju nöropatisi
  • Karpal tünel sendromu
  • Kubital tünel sendromu
  • Protanor teres sondromu
  • Torastik çıkış sendromu

Boyun düzleşmesi rahatsızlığının belirtileri arasında ellerde uyuşmalar görülebilir.

Boyun fıtığı, kollara giden sinirlere baskı yapıyorsa eğer ellerde güç kaybı veya uyuşma görülebilir.

Diyabet hastalığında, kan şekerinin kontrol altına alınamadığı ve sürekli yüksek seviyelerde dolaştığı zamanlarda da ellerde uyuşma görülebilir.

B12 vitaminin eksikliği, sinir hücrelerindeki sağlığın bozulmasına neden olur.

Sinir hasarı, diyabet veya alkol bağımlılığı gibi nedenlerle meydana gelebilir ve bu sinir hasarı yüzünden, ellerde uyuşma görülebilir.

Ellerimizde ki bu uyuşmalar tıpkı boyun ve bel fıtığı giib birçok tetkikleri doğurmaktadır. Çünkü el uyuşması aslında vücudumuzda ki sağlık problemlerini öne sürmektedir. Özellikle de sol el uyuşması tıpkı sol kol uyuşması gibi kalp rahatsızlıklarını da dile getirmektedir.

Ellerimizde ki titreme ya da terleme gibi rahatsızlıklar sonrası el uyuşması oluyorsa mutlaka kalp cerrahi alanına da ve sonrasında beyin cerrahi alanına başvurmalıyız.

Beyin cerrahi alanına müracaat etmemizin sebebi ise bel ya da boyun fıtıklarını beynin sinyalleri ile daha iyi bir tepkime verilmesidir. Bu anlamda da beyin cerrahi bu tepkimeleri daha iyi gözlemlemekte ve kesin bir sonuca ulaşmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Diş Gıcırdatma başlıklı makalemizde Diş Gıcırdatma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.