Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Esneme Neden Olur, Niçin Esneriz?

Esneme, ağızdan derin bir nefes alınması ve bu nefesin tüm akciğeri doldurması olayına denmektedir. Beynin hipotalamus bölümünden gerçekleşen sinyaller ile gerçekleşen esneme eylemi, istemsiz olarak gerçekleşmektedir. Esneme eyleminin normalden daha sık gerçekleşmesine bağlı olarak ise uyku ya da oksijen isteği ile ilgili bir durumun söz konusu olduğu görülmektedir.

Esneme Nedir?

Esneme, derin bir nefes alınması ile birlikte havanın tüm akciğerlere doldurulduğu ve bu havanın yavaş bir şekilde verildiği istemsiz olarak gerçekleşen bir eylemdir. Esneme sırasında gerçekleşen eylemler arasında kulak zarlarının gerilmesi, gözlerin kapanması ve yaşarması yer almaktadır. Esneme istemsiz olarak gerçekleşen bir eylem olarak bilindiğinden gerçekleşmesi için herhangi bir uygulamaya gerek duyulmamaktadır. Genellikle yorgunluk ve uyku isteği ile ilişkilendirilen esneme, geç vakitlerde ya da yorucu aktiviteler sonrasında daha çok görülmektedir.

Esnemek bulaşıcı bir eylem olarak bilinmektedir. Bu durumun nedeni olarak, insan beyninin esneyen birini gördüğünde, sinir sistemi aracılığı ile pek çok mesaj algılaması gösterilmektedir. Esneyen birine karşılık olarak, karşıdaki insanın da bu etkiye esneyerek tepki verdiği gözlemlenmektedir.

Esneme Neden Olur?

Esneme sebebi olarak ortaya pek çok görüş çıktığı bilinmektedir. Bu görüşler arasında ilk sırada vücudun farkındalığı ile ilgili durumlar yer almaktadır. Bu anlamda; uyku öncesi ve uyku sonrası süreçler, kişinin sıkıldığı bir aktiviteyi yapma süreci, egzersizlerin sonrasında, yüksek hava basıncının olduğu bir yerden düşük hava basıncının olduğu bölgeye geçilmesi sonrası esneme görülebilmektedir.

Bir diğer görüş ise, vücudun daha fazla oksijene ihtiyaç duyduğu zamanlarda esnemesi üzerinedir. Esneme sırasında, kalbin daha hızlı attığı ve daha çok oksijenin vücuda girdiği gözlemlenmektedir.

Esneme nedenleri arasında beynin soğutulması isteği de yer almaktadır. Esneme sırasında baş ve boyun bölgesinde görülen kan akımının arttığı, kalp hızının ve alınan havanın artması ile birlikte kan ve beyin omurilik sıvısının dolaşım hızı da artmaktadır. Bu durumların sonucunda beyin ısısının düşürülerek normale döndürülmesi sağlanabilmektedir.

Sürekli Olarak Esneme Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Kişinin esnemesi ve bu durumun sürekli olarak kendini tekrar etmesine, sürekli olarak esneme denilmektedir. Bu durumun art arda yaşanması, altta yatan başka sağlık problemlerine işaret edebilmektedir. Bu hastalıklar arasında; narkolepsi, uyku apnesi, kronik yorgunluk, karaciğer rahatsızlıkları, kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, baş dönmesi yer alabilmektedir.

Sürekli esneme tedavisi; esneme süresi, esneme türü ve esnemenin altında yatan problemlere göre farklılık gösterebilmektedir. Sürekli olarak esneme problemine sahip olan kişilerin öncelikli olarak bu konu ile ilgili bir uzmana danışmaları gerekmektedir. Uzmana danışılmasının ardından, altta yatan sebebe bağlı olarak çeşitli tedavilerin gerçekleştirildiği görülmektedir. Bu tedavi şekilleri arasında; uyku düzeninin ve döngüsünün normale dönmesinin sağlanması, herhangi bir ilacın kullanımına bağlı ise ilacın değiştirilmesi gibi yöntemler yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Balık Pulu Hastalığı Nedir, Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde Balık Pulu Hastalığı ve Balık Pulu Hastalığı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.