Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Fm Hastalığı Nedir?

Fm Hastalığı Nedir?

Fm hastalığı, yani fibromiyalaji, etiyoloisi bilinmeyen sistemik bir bozukluktur. Bu hastalık, kas- iskelet sistemi ağrıları, psikolojik bozukluklar, sabah sertliği, baş ağrısı, yorgunluk gibi birçok semptomla beraber görülür.

Hastalığın bilinen en kötü özelliği, kas ağrılarıdır. Hayat kalitesini oldukça düşürür. Ayrıca, bu ağrıların yanında isteksizlik, uyku bozukluğu, sabah yorgun uyanma gibi şikayetler de bulunur. Hastanın tüm bedeni, en küçük bir baskıda bile dayak yemiş gibi ağrıyabilir.

Hastalarda, kabızlık, gaz ve şişkinlik gibi bağırsak çalışmalarında düzensizlikler vardır. Regl dönemleri oldukça sancılı geçer ve düzensizdir.

Kadınlarda daha sık görülmesinin sebebi, regl dönemleri, monopoz gibi hormonal sistemin değiştiği durumların stres, kaygı gibi baş edilmesi güç problemleri ortaya çıkarıyor. Bu nedenle, hastalık sık sık tekrarlanıyor ve yerleşmesine uygun zemin hazırlanmış oluyor.

Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hassas yapılı ve çok çabuk etkilenen bir yapısı olan insanlarda görülüyor.

Hastalığın tanısının konulması için, üç ay boyunca şikayetlerin ve belirtilerin devam etmesi gerekmektedir. Vücudun en az 12 noktasında, ağrıya hassas olan bölgeler olması şarttır. Hastanın şikayetlerinin yanında yapılacak olan tetkiklerle beraber tanı konulur.

Fm Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Bu hastalığın tedavisi için aşırı disiplinli bir program hazırlanmalıdır. Bu programn içinde ilaç tedavisi ve egzersiz, fizik tedavi yöntemleri yer alır. Gerektiği zamanlarda psikiyatrik destek verilir. Yapılacak olan bu tedavi, ağrı ve yorgunluğu azaltmak, depresif halleri en aza indirmek amacıyla yapılır.

Fm hastalığı yorgunluk belirtileri ile ortaya çıkmakta ve bu anlamda da sizler bu belirginlik durumunu her zaman bilemezsiniz. Normal bir yorgunluk ve baş ağrısı gibi görülse de aslında bu belirtiler eklemlerin daha sıklıkla ağrıması ile de belli olmaktadır. Bu yüzden de bu alanda artık daha da fazla bilgi sahibi olmak adına doktorunuza mutlaka bu eklem ağrıları, kemik ağrıları, bağ ağrıları şikayetlerinde sizlerde doktora başvurabilirsiniz.

Bu başvuru neticesinde de artık her zaman daha kısa süreli bir kontrolü elde edeceksiniz. Bağ ağrıları ile başlayan bu işlemlerde de en kısa süre içerisinde sizler de artık doktorunuzdan bilgiler alacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Ellerde Uyuşma başlıklı makalemizde Ellerde Uyuşma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.