Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Fmf Atak Tedavisi

Fmf Atak Tedavisi

FMF yani ailesel Akdeniz ateşi hastalığı, karın veya göğüste ağrıya, eklemlerde ağrı oluşmasına, şişliğe ve ateş nöbetlerine neden olan karakterize genetik bir hastalıktır.

Hayat boyunca, kolşisin adı verilen bir ilaç kullanılarak tedavi edilir. Yapılacak olan bu tedavi hastalığı ortadan kaldırmak için değil, amiloidoz gelişiminden ve tekrarlayan ataklardan korumak amacıyla yapılır. Hasta eğer ilaçları kullanmayı bırakırsa, ataklar ve amiloidoz riski geri gelebilir.

Hastanın uyumu, yapılacak olan tedavide son derece önemlidir. Eğer hasta tedaviye uyum sağlarsa normal bir hayatına devam edebilir. Kullanılan ilacın dozu, ebeveynler tarafından değiştirilmemelidir. Herhangi bir atak sırasında kolşisin dozunun artırılması atağın süresini veya şiddetini azaltmaz, bu nedenle ilacın dozuyla oynamanın bir önemi yoktur.

İlaç Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir

Aileler, çocuklarının hayatı boyunca bu hapı alması gerektiği gerçeğini kabul etmeyebilirler. Özellikle de kolşisin ilacının yan etkileri hakkında endişelenebilirler. Bu ilacın en sık görülen yan etkisi ishaldir. Bazı çocuklar, ishal nedeniyle verilen dozu kabul etmeyebilir. Böyle durumlarda doz, ishalin geçeceği doza kadar düşürülmeli, ardından küçük ayarlamalarla yavaş yavaş uygun dozuna yükseltilmelidir.

İlacın diğer yan etkileri arasında mide bulantısı, kusma ve karında oluşan kramplar bulunur. Çok sık görülmese de bazı hastalarda kaş güçsüzlüğü yapabilir.

Yine nadiren görülen bir yan etkisi de, tedavi dozlarında erkeklerin sperm sayısında azalma görülmesidir.

Karın ağrısı ile başlayan bu rahatsızlık aslında daha da ilerlerde ki dönemler de olan birçok rahatsızlığın da habercisidir. Ateşlenme ile başlayan ve ishal ile devam eden genelde en belirgin durumların halsizlik olması adeta bir Corona hastalığının belirtileri gibidir. Fakat aslında bu bir atak ve bu atak neticesinde de sizlere panikleme gibi durumlar da oluşturmaktadır.

Genelde korkulu süreçler içerisinde meydana gelen ve stres ile başlayan bu rahatsızlık mideye veren baskı ile de sonuçlanmaktadır. Sizler psikolojik olarak dahi bu durumda bir atak sürecini kontrol altına alabileceksiniz. Bu anlamda da bu kontrol altına alacağınız Fmf Atak tamamen ortadan kalkacak ve mide ağrınız da düzene girecektir.

Bir önceki yazımız olan Fm Hastalığı Nedir? başlıklı makalemizde Fm Hastalığı Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.