Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Gebelikte Sigara İçmek Nelere Sebep Olur?

Gebelikte sigara içmek normal koşullarda sigara içmekten çok daha zararlı sonuçlar yaratmaktadır. Normalde de sigara içmek vücut üzerinde çeşitli zararlara neden olsa da özellikle hamileler için çok daha risklidir.

Gebelikte Sigara İçmek Neden Çok Zararlıdır?

Her zaman sigara içmek vücut üzerinde son derece tehlikeli sonuçlar yaratmasına karşılık özellikle gebelikte sigara içmek çok daha kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Gebelikte içilen sigara anneye büyük zararlar verdiği gibi aynı zamanda bebeklerde de kalıcı zararların oluşmasına neden oluyor. Gebelikte sigara içildiğinde bebek karbon monoksit gibi son derece zararlı bir gaza maruz kalıyor ve bu durum ise başta ciğerleri olmak üzere kan ve besin değerlerinde azalma meydana gelmesine neden olmaktadır. Ayrıca nikotin de bebeğe bulaşmakta, nikotin ile bebeğin kalp atış hızları artmakta, fetüs solunumu da yavaşlamaktadır.

Alanında yapılan araştırmalar hamileyken sigara içmenin son derece zararlı olduğunu göstermektedir. Bu yüzden sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek isteyen ve bebeklerini de sağlıklı bir şekilde büyütmek isteyen anne adaylarının kesinlikle sigaran uzak durmaları gerekmektedir. Aynı zamanda anne adayları pasif içici olmalarına yol açacak yani sigara içilen ortamlardan da uzak durmalıdır.

Gebelikte Sigara İçmenin Zararları Neler?

Gebelikte sigara içme zararları şu şekilde sıralanabilir;

  • Gebelikte sigara içmek öncelikle bebeğin zarar görmesine ve düşük olmasına neden olur.
  • Bebeğin vücudunda çeşitli şekil ya da organ bozuklukları,
  • Düşük doğum ağırlığı,
  • Bebeğin etrafını sarmış olan sıvının normal zamandan daha önce akması,
  • Çeşitli vajinal kanama sorunları,
  • Preterm doğum gibi sorunlar yaşanacaktır.

Ayrıca doğum görünürde sağlıklı gerçekleşmiş olsa bile bebeğin ilerleyen yıllarında çeşitli rahatsızlıklar yine baş gösterebilecektir. Bebeğin ilerleyen dönemlerinde görülecek rahatsızlıklar;

  • Astım,
  • Erken obezite,
  • Karın ağrısı,
  • Ani bebek ölümü sendromu gibi rahatsızlıklar baş gösterecektir.

Bu durumlar fiziksel olarak yaşanacak zararları ifade etseler de özellikle bebeklerin psikolojik zararları da bulunuyor. Duygusal gelişimleri için engel olan sigara içmek çocukların bilişsel becerilerinin de sınırlanmasına neden oluyor. Bu durum ise çocuğun sosyal ve kişilik gelişimlerine kötü katkı sunuyor.

Sigara İçenler Gebelikte Sigarayı Nasıl Bırakır?

Gebelikte sigara içmek kesinlikle tercih edilmemesi gereken bir durumdur. Ancak hamile kalmadan önce sigara içen kadınların gebelikte sigarayı bırakmaları çok daha zor hale geliyor. Bu durumda ise hamile kaldığı öğrenilir öğrenilmez hemen sigarayı bırakmak gerekiyor. Kesinlikle yapılmaması gereken şeyler arasında hamileliğin ilk dönemlerinde bir şey olmaz anlayışı ile sigaraya devam etmek bulunuyor. Hamileliğin hiçbir aşamasında sigara içilmemelidir ve günlük olarak içilen sigara sayısının da bu kapsamda bir etkisi yoktur. Doğru olacak müdahale sigarayı tamamen bırakmak ve bu konuda hemen harekete geçerek bebeğin sağlığının korunmasını sağlamak olacaktır. Özellikle sigarayı bırakmakta zorlanan anne adayları mutlaka tıbbi destek almalıdırlar.

Bir önceki yazımız olan Dış Gebelik Nedir, Belirtileri Neler? başlıklı makalemizde dış gebelik ve dış gebelik nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 1 Toplam: 5]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.