Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Göz Seğirmesi

Göz Seğirmesi

Göz seğirmesi, gözde bulunan kasların istem dışı kasılması durumudur. Tıp dilinde bunun adı, miyokimidir. Bu durumun ortaya çıkmasındaki en etkili sorun, yorgunluk veya mevsimsel alerjidir. Gözde oluşan, düzensiz ve tek taraflı kasılmalar bazen birkaç dakika sürüp kendiliğinden geçer, bazen de günlerce hatta aylarca sürebilir. Uzun süren göz seğirmelerini ihmal etmemek gerekir çünkü çeşitli göz hastalıklarının belirtisi olabilir.

Çabuk sonlanan göz seğirmelerinde, yorgunluk, kafein tüketimi ve stres  etkili olmaktadır. Daha uzun süren ciddi göz seğirmelerinde ise, gözün kornea kısmında veya göz kapağının iç tarafında iltihap oluşumu söz konusu olabilir.

Göz Seğirmesinin Nedenleri Nelerdir?

Stresin etkilemediği bir organımızı bulmak oldukça zordur. Göz seğirmesi de, stresin etikleri arasında yer almaktadır. Yoğun stresli geçen dönemlerde göz seğirmesi durumu çok sık görülür. Bir hafta süreyle insanı rahatsız edebilir. Dinlenip, stresle baş etmeye çalışarak bu durumu geçirebiliriz.

Kafein ya da alkol tüketimi, aşırıya kaçtığı zaman merkezi sinir sistemi olumsuz etkilendiği için vücutta oluşan birçok belirtinin yanında göz seğirmesi de görülebilir. Kafein veya alkol tüketimini azaltarak bu durum geçirilebilir.

Vücutta oluşan mineral ve vitamin eksiklikleri, göz seğirmesine neden olabilecek diğer etkendir. Vücuttaki magnezyum eksikliği giderilerek, göz seğirmesi geçirilebilir. Magnezyum seviyesini arttırmak için ıspanak veya badem gibi yiyecekleri beslenmenize katabilirsiniz.

Uzun süre bir ekrana bakmak, lens kullanmak ve çeşitli ilaçların yan etikisi olarak görülen göz kuruluğu, göz seğirmesine yol açabilir.

Genel de bu göz seğirmesi bir batıl inanç dolayısı ile farklı noktalara çekilmektedir, aslında gözün Retina kısmında kendi kendini temizleme özelliği yer almaktadır. Gün içerisin de fazla telefona maruz kalma ya da bilgisayara daha fazla bakma gibi durumların yanı sıra toz, toprak alanda da kalmanızdan dolayı göz seğirmeleri artış göstermektedir.

Bu işlem aslında hava değişikliğinde de oldukça sık görülmektedir, sizler köy ortamına geçtiğiniz de ya da köy ortamında kirli havaya sahip olan şehir ortamına geçtiğinizde de sıkça görülmektedir. Aynı zamanda da deniz ya da havuz da fazla zaman geçirmeniz ya da uzun süre sonrasın da denizde, havuzda yüzmeniz neticesinde de göz seğirmeleri artış sergiler.

Bir önceki yazımız olan Fmf Atak Tedavisi başlıklı makalemizde Fmf Atak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.