Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Güve Neden Olur, Güveler Nasıl Giderilir?

Güveler, kanatlı bir böcek türü olarak bilinmektedirler. Kelebeklerle aynı familyadan olmaları ve kanatları olmaları sebebi ile kelebeklere benzetilmektedirler. Özellikle mutfaklarda bulunan güveler, yiyeceklere zarar verdikleri bilindiğinden oluşumları önlenmelidir.

Güve Nedir?

Güveler en basit tanımları ile, kanatları olan bir böcek türü olarak bilinmektedirler. Güvelere daha çok yiyeceklerin olduğu yerlerde dolayısıyla mutfaklarda ve kilerlerde rastlanmaktadır. Güvelerin insanlara zarar vermediği bilinmektedir. Fakat paket halinde veya açık halde olan yiyeceklere zarar vererek onların kullanılmaz hale gelmelerine yol açmaktadırlar. Bu sebeple, güve oluşumu istenmeyen bir durum olup, fark edildiğinde mutlaka önlem alınması gerekmektedir.

Güveler görünüşleri dolayısıyla kelebeğe benzemektedirler. Kelebeklerle karıştırmamak için ise, renksiz, tüylü ve mat oluşlarından yararlanıla bilinmektedir. Güvelerin tek bir çeşitle sınırlı kalmadıkları ve beslenme kaynaklarına göre yüzlerce çeşide sahip olabildikleri görülmektedir. Güvelerin en çok bulunan ve rastlanan türleri ise tahıl güveleridir. Bir diğer sıklıkla rastlanan güve çeşitleri ise elbise güveleri, zeytin güveleri, deri güveleri, odun güveleri olarak bilinmektedir. Güvelerin daha çok sıcak havalarda ve geceleri ortaya çıktıkları da bilinenler arasında yer almaktadır.

Güve Oluşumu Neden Olur?

Güve oluşumu nedenleri arasında ilk sırada açıkta bırakılan gıdaların yer aldığı görülmektedir. Çevrede bulunan güveler, açıkta bulunan bir gıdanın varlığı ile birlikte antenleri ile o gıdayı bularak oradan beslenirler ve sonrasında da üremeye başlarlar. Güvelerin yılda 5 kere üreyebildikleri ve tek seferde 100 yumurta bırakabildikleri bilindiğinden, güve oluşumunun gözlenmesi halinde en kısa sürede önlem alınması gerekmektedir.

Güve oluşumunun herhangi bir yiyecekte veya giyside görülmesi halinde, gerekli önlemler alınarak ve ilaçlama yapılarak güve oluşumunun tamamen önüne geçildiğine emin olunması gerekmektedir. Tek bir güvenin kalması bile, ileride daha büyük problemlerin oluşabilmesine kaynak sağlamaktadır.

Güve oluşumu en çok sıcak havalarda rastlanan bir durum olsa da soğuk havalarda da oluşumu görülebilmektedir. Bu durumun nedeni olarak da aynı şekilde açıkta bırakılan yiyecekler gösterilmektedir. Aynı zamanda havasız ve nemli yerlerde kumaştan beslenen güve çeşitleri de bulunmaktadır. Bu alanlardaki giysilerin düzenli olarak havalandırılması gerekmektedir.

Güve Oluşumu Nasıl Önlenir?

Güvelerin özellikle nemli ortamları sevdiği ve bu ortamlarda üredikleri bilinmektedir. Bu anlamda güve oluşumunu engellemek için giysilerin nemli ve sıcak yerlerde muhafaza edilmemeleri önerilmektedir. Aynı zamanda tavan araları, merdiven altları, bodrum katlar güvelere sıklıkla rastlanan bölgelerdir. Bu bölgelerin belli aralıklarla havalandırılmasının yapılması ve kontrol edilmesi gerekmektedir.

Güvelere karşı yapılacaklar arasında gıdaların bulunduğu kavanoz, sepet gibi yerlerin kontrollerinin yapılması da yer almaktadır. Güveler en çok arpa, buğday, pirinç, çavdar gibi besinlerde bulunmaktadır. Herhangi bir yerde güve oluşumu gözlemlendikten sonra ise, güve oluşumuna karşı üretilmiş olan ilaçlar alınarak bu bölgelere uygulanmalıdır. Aksi taktirde güvelerin üremesi ile birlikte alınacak önlemlerin de artması gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan Yaz Gribi Nedir, Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde yaz gribi ve yaz gribi tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.