Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Hirschsprung Hastalığı

Hirschsprung Hastalığı

Doğuştan gelen bir hastalık olan hirschsprung hastalığı, kalın bağırsağın normalden daha geniş olması ve zamanla da genişlemeye devam etmesi durumudur. Hastalığın oluşum sebebi de, alt rektumun, anüsle dış atımını sağlayamamasıdır. Anüsün, dışkının atılması için yeterli büyüklükte olmaması durumlarında bağırsakta büyüme ve genişleme oluşabilir. Prematüre bebeklerde nadir görülen bir hastalıktır.

Çoğunlukla erkek çocuklarında rastlanan nadir görülen bir hastalıktır.

Melkonyum dışkısı, yeni doğan bebeklerin bağırsağının içini dolduran bir sıvıdır. Bu sıvının dışarı atılamaması durumunda, ağrılı şişkinlik, kusma gibi belirtiler meydana gelir. Tedavi edilmesi şart olan bir hastalıktır. Anüs genişletilerek rektal muayene ile dışkının çıkarılmasıyla tüm sıkışma giderilir. Hastalık, yeni doğan bebeklerde kilo ve su kaybına yol açabildiği gibi ishal ve kabızlık durumuna da yol açabilir.

Hirschsprung Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bu hastalığın yol açtığı kalın bağırsak genişlemesi ve büyümelere tanı koyulurken biyopsi yapılır. Rektal bölgede yapılan biyopsi ile kesin tanı koyulduktan sonra tedavi aşamasına geçilir. Hirschsprung hastasının karın bölgesi ameliyat ile açılıp, dışına torba bağlanır. Bu şekilde bir müddet kalınır ve idrar bu torba yolu ile dışarı atılır. 12-18 aylık olan bebeğin tekrar ameliyat olması ve bağlanan bu torbadan kurtulur. Açılan kısım, tekrar kapatılır ve normal dışkılaması sağlanmış olur. Ameliyat kalın bağırsağın kendisini toparlaması için yapılır ve ciddi sonuçlar doğurmaz.

Kalın bağırsağın doğuştan genişlemesi ile bu sonuç ortaya çıksa da ilerleyen etapta bu sonuçların daha fazla risk taşıması da olasıdır. Sizler yediğiniz içtiğiniz herhangi bir işlemden etkilenmiyorsunuz, çünkü tüm bu işlemlerin görevi aslında ince bağırsaktır. Bu yüzden de midenin sindirim sistemi ince bağırsağa göre eritilmektedir. Yaradan öylesine büyük ki dünyada ki hiçbir teknoloji bu ve bunun gibi ince ayrıntıları gerçekleştirememektedir.

Sizler doktorunuz tavsiyesin de ve daha fazla dikkat etmeniz ile bu tarz rahatsızlığın önüne geçebilirsiniz. Bu dikkat edeceğiniz kontrol mekanizması ise elbette ki sağlıklı beslenmek, daha fazla spor yapmak, daha çok hareket etmekten geçmektedir. Çünkü Metabolizmanın en yavaş olduğu dönemleri elde ediyor olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Göz Seğirmesi başlıklı makalemizde Göz Seğirmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.