Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

İspanyol Gribi Nedir?

İspanyol gribi, alt ve üst solunum yollarını tutan bir virüs çeşidi olarak bilinmektedir. 1918 ve 1919 yılları arasında ortaya çıkan İspanyol gribi, dünya nüfusunun 3’te 1’ini etkisi altına almıştır. Ortaya çıktığı yıllarda dalgalar halinde ilerleyen virüs, büyük bir nüfusun hayatını kaybetmesine yol açmıştır.

İspanyol Gribi Nedir?

İspanyol gribi, tarihteki en büyük pandemi salgınları arasında yer almaktadır. 1918 ve 1919 yılları arasında ortaya çıkan virüsün, temelde kuş türleri üzerinde bulunduğu bilinmektedir. Virüsün insanlara geçişi ise domuzlar üzerinden gerçekleşmiştir.

İspanyol gribi virüsünden en çok etkilenen ülkeler içerisinde İspanya dışında; İngiltere, Fransa, İtalya gibi Avrupa ülkeleri de yer almıştır. İspanyol gribinin herhangi bir yaş skalası seçmediği, her yaştan kişileri etkilediği bilinmektedir. Bu sebeple çocuklardan yaşlılara büyük bir nüfusu etkisi altına almıştır.

İspanyol gribine neden olan ilk vaka 1918 yılında ortaya çıkmış olup, ortaya çıktığı dönemde 1. Dünya Savaşı’nda yer alan askerlerin ağırlaşmaları ile birlikte bu durumun bir virüs salgını olabileceği ile ilgili düşünceler ortaya çıkmıştı. Temmuz ayında ise virüsün tüm dünyaya yayılım gösterdiği ve etkisi altına aldığı gözlemlenmiştir.

İspanyol Gribi Belirtileri Nelerdir?

İspanyol gribi belirtileri, gribin yayılım yaptığı dalgalara göre değişiklik göstermiştir. İspanyol gribinin ilk dalgasında ortaya çıkan belirtilerin grip benzeri belirtiler olduğu bilinmektedir. Mayıs ayında ortaya çıkan salgın, temmuz ayında pandemi niteliğine ulaşmış olup ağustosta ise ikinci dalganın yaşandığı görülmüştür. İspanyol gribinin ikinci dalgasında ise salgının daha ölümcül nitelikler sergilediği görülmüştür. Bu aşamada ortaya çıkan belirtilerin daha çok zatürre ile benzerlik gösterdiği görülmektedir. İspanyol gribinin ikinci aşamasının sonuçlarının ağır olması, virüsün mutasyon geçirmesi ile bağdaşlaştırılmaktadır.

İspanyol gribine yakalanan kişilerde genellikle görülen belirtilerin; burun kanaması, zatürre, beyin dokusunun iltihaplanması, 40 dereceyi aşan yüksek ateş, böbreklerde problemlerin oluşması ve koma şeklinde olduğu bilinmektedir. Bu belirtiler, herhangi bir yaş skalası fark etmeksizin hemen herkeste görülebilen belirtiler olarak bilinmektedir. O dönemde ilaç ve aşı çalışmalarının çok yavaş yürümesi, toplumun bilinçlendirilmesi adına platformların oluşmamış olması, sağlık sektörlerindeki imkanların yetersiz olması nedeni ile virüsün büyük bir nüfusun hayatını kaybetmesine yol açtığı görülmüştür.

İspanyol Gribi Tedavisi Nasıl Yapıldı?

İspanyol gribi tedavisi, gribin dalgalanmalarını yaşamasının ardından etkisini yitirmiştir. Öncelikli olarak 1. Dünya Savaş’ı sırasında askerlerde ortaya çıkan salgın belirtileri kısa bir süre içerisinde tüm dünyaya yayılmış ve çok ciddi sayılarda ölümlere neden olmuştur. İspanyol gribinin üçüncü dalgasının bitmesinin ardından ise dünya nüfusunun büyük bir bölümü bu virüs çeşidi ile tanışmış olduğundan toplum bağışıklığının sağlandığı görülmüştür. Fakat İspanyol gribi, bu aşamaya gelinene kadar tahmini olarak 50 milyon civarında insanın ölümüne sebep olmuştur. Toplum bağışıklığı yöntemi ile son verilen İspanyol gribine günümüzde rastlanmadığı bilinmektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Antikor Nedir, Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde Antikor ve Antikor görevleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.