Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi

Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi

Kabakulak, tükürük bezlerinde virüsler nedeniyle enfeksiyon oluşması ve o bölgede büyümeye neden olmasıyla ortaya çıkan bulaşıcı etkisi olan bir hastalıktır. Genellikle çocukluk çağında görülür ancak çocukken bu hastalığa yakalanmamış kişiler ileri yaşlarda da yakalanabilir. Hastalığa bir kez yakalandıktan sonra vücut bağışıklık kazanacağı için tekrar görülmesi olası değildir.

Hastalığın bilinen belirtileri, virüsün vücuda girmesinden yaklaşık 3 hafta sonra ortaya çıkar. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz;

          Çenenin arka tarafında şişlik oluşur. Bu şişlik önce bir tarafta sonra diğer tarafta görülür.

          Tükürük bezlerinde ağrı hissedilir

          Boğaz ağrısı oluşur

          Ağzı açıp kaparken veya bir şeyler yerken ağrı hissi oluşması

          Hafif ateş ve baş ağrısı

          Halsizlik ve yorgunluk hissi

          Yumurtalıklarda iltihaplanma oluştuğu zaman, karın ağrısı

          İştah kaybı

          Hastanın başı şişlik olan tarafa doğru yatık durur

          İltihabın yayıldığı durumlarda boyunda tutulma olur

          Bulantı ve kusma

Kabakulak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kabakulak hastalığının bilinen özel bir tedavisi yoktur. Tedavi ev ortamında uygulanır. Hastalık belirtileri görülmeye başladıktan sonra, iki hafta geçince iyileşme başlar. Kullanılan ilaçlar, belirtileri ortadan kaldırmak içindir. Ağrı kesici, ateş düşürücü gibi ilaçlar kullanılır. Hasta yumuşak gıdalarla beslenir. Asitli gıdalardan kaçınılır çünkü tükürük salgısını arttırırlar. Bol miktarda su ve c vitamini alınması gerekir.    

Çocukken geçireceğiniz bir rahatsızlığı halen geçirmemiş ve ilerleyen yaşlarda kabakulak rahatsızlığını yaşıyorsanız eğer mutlaka hafife almayınız. Çünkü çocukken en kolay şekilde atlatılacak olan bu hastalık ilerleyen yaşlarda daha da fazla sorunları oluşturmaktadır. Bu sorunlar neticesinde de artık sizlerde doktorunuza başvurarak bu problemleri ortadan kaldırabileceksiniz:

Kabakulak gençler de oldukça sık görülen ve her insanın bir defa yaşayacağı bir hastalıktır. Tıpkı suçiçeği, kızamık gibi kabakulak hastalığı da tek sefere mahsus yaşanmaktadır. Böylelikle de sizler bu rahatsızlığınızı hafife almayarak doktorunuza başvurmalısınız ve daha hafif bir şekilde bu kabakulak hastalığını atlatırsınız. Eğer ki sizler hafife alır ve mikrop kapacak olan birçok işlemlere maruz kalırsanız eğer kulak iltihaplanması daha da büyüyecek ve sizlere ciddi bir hasar bırakacaktır.

Bir önceki yazımız olan Hirschsprung Hastalığı başlıklı makalemizde Hirschsprung hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.