Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Kan Uyuşmazlığı Nedir, Tespiti Neden Önemli?

Kan uyuşmazlığı, annenin kan grubunun Rh negatif, bebeğin ise Rh pozitif olması durumunda gerçekleşen bir olay olarak bilinmektedir. Kan uyuşmazlığının erken bir şekilde tespit edilmesi ile birlikte gerekli tedaviler ile uyuşmazlığın ortaya çıkarabileceği sorunların ortadan kaldırıldığı görülmektedir. Bu sebeple kan uyuşmazlığı durumunun erken tespiti, hayati önem taşımaktadır.

Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Kan uyuşmazlığı anne adayının kan grubunun Rh negatif değere sahip olması durumunda, anne karnındaki bebeğin Rh pozitif değerde bir kan grubu taşıması sonrasında görülen bir problem olarak bilinmektedir. Kan uyuşmazlığının oluşum sürecinde anne adayının kanına bebekten geçen Rh pozitif değere sahip antijenler, anne adayının bağışıklık sisteminin uyarılmasına sebep olmaktadırlar. Bu durum sonucunda ise annenin bağışıklık sisteminin üretmiş olduğu antikorlar, bebeğin kan hücrelerini parçalamaya başlamaktadırlar. Rh kan uyuşmazlığı denilen bu durum, bebeğin sağlığı açısından son derece önemlidir. Bu sebeple de kan uyuşmazlığının mümkün olduğunca erken teşhis edilmesi ve bu anlamda tedavilerin geliştirilmesi, bebeğin sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Kan Uyuşmazlığı Tespiti Neden Önemlidir?

Kan uyuşmazlığı tespiti, gebelik sırasında uygulanan kan alma işlemi sayesinde gerçekleşebilmektedir. Bu anlamda bebeğin sağlığı ve hayatı için büyük bir öneme sahip olan bu test ile birlikte, anne ve bebek arasında bulunan kan uyuşmazlığı tespit edilerek gerekli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Uygulanan bu tedaviler ile birlikte anne ve bebek arasında oluşabilecek olan kan uyuşmazlığının önüne geçilmesi ve bu sürecin yakından takip edile bilinmesi sağlanmaktadır.

Anne ve bebek arasında kan uyuşmazlığı tespitinde, annenin kolundan kan örneği alınmaktadır. Bu örnek ile birlikte bebeğin sahip olduğu kan Ph’si öğrenile bilinmektedir. Bu uygulamanın ardından bebenim kan Ph’sinin negatif çıkması durumunda herhangi bir sorun oluşmamakta fakat pozitif olması durumunda annenin Ph’sinin de negatif olmasıyla beraber pek çok sorun görülebilmektedir. Bu sorunların önüne geçilmesi ve oluşabilecek diğer olumsuz durumlara karşın sürecin yakın takibe alınması için kan uyuşmazlığı testinin büyük önemi bulunmaktadır.

Kan Uyuşmazlığı Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

Kan uyuşmazlığını tespit etmek kadar doğru tedavi yöntemlerini uygulamak ve süreci takip etmek de büyük önem taşımaktadır. Bu anlamda kan uyuşmazlığı tedavilerinde genellikle bu rahatsızlık için verilen iğnelerden yararlanılmaktadır. Kan uyuşmazlığının tespit edilmesinin ardından gerekli testler yapılarak, gebeliğin 28. Haftasında ve doğumdan sonra 72 saat içerisinde tedavi için geliştirilen iğnelerin uygulanması gerekmektedir. Anne ve bebeklerin arasında tespit edilmiş ve ilerleme göstermiş kan uyuşmazlıklarının bulunması halinde ise, daha farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu süreç içerisinde annenin ve bebeğin kontrolleri ve takiplerinin sıklıkla yapılması, büyük önem arz etmektedir. Buradan yola çıkarak; kan uyuşmazlığının erken teşhis ile belirlenmesinin, hastalığın atlatılmasını sağlamadaki önemli yerinin göz önünde bulundurulması önerilmektedir. Bu sayede bebeğin sağlığının korunması amaçlanmış olunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bağırsak Kanserine İyi Gelen Besinler Neler? başlıklı makalemizde bağırsak kanseri ve bağırsak kanseri nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.