Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Karın Şişkinliği

Karın Şişkinliği

Özellikle kadınların şikayetçi olduğu bir konu olan karın şişkinliğinin, stres ve birçok farklı sebebi vardır. Eğer şişkinliğin sebebi anlaşılırsa, çözümüne de kolayca ulaşılabilir. Siroz, tüberküloz, akdeniz ateşi gibi hastalıklarda da görülen karın şişkinliği bazen, son derece sağlıklı olan insanlarda da görülebiliyor.

Karın şişkinliğinin oluşma nedenleri nelerdir?

3 günden fazla süren kabızlık problemlerinde, karın şişkinliğinin görülmesi kaçınılmaz bir durumdur. Yetersiz sıvı tüketimi, hareketsizlik, düzensiz beslenme gibi nedenlerle ortaya çıkan kabızlıkla savaşmanın yolları, günde 2 litre su içmeyle başlar. Sebzeleri çiğ olarak tüketmek, uzun süre aç kalmamak, 3 saatte bir düzenli beslenmek kabızlığı ortadan kaldırmakta önemli şeylerdendir.

Yemek yerken yapılan hatalarda kabızlığa neden olabilmektedir. Hızlı yemek yeme,  yemek yerken sohbet etmek, yemek sırasında aşırı sıvı tüketilmesi gibi durumların karında şişkinlik oluşmasına neden olabilir. Yemek esnasında konuşmak, konuşurken hava yutulması nedeniyle daha şiş hissedilmesini sağlar. Asitli içecekler de, benzeri etkiler göstermektedir.

Bazı sindirim sistemi hastalıkları da gaz problemlerine yol açacağı için, karın şişkinliği görülebilir. Yemek yerken mümkün olduğunca yavaş çiğnemek, asitli içeceklerden uzak durmak ve aşırı liflerden uzak durmak yapılabilecek önlemlerdir. Gaz probleminin giderilmesi için, adaçayı, maden suyu gibi ürünler tüketilebilir. Ayrıca gaz probleminin olduğu zamanlarda karnabahar, mor lahana, yeşil soğan laktozu ayırılmamış süt ürünleri, brokoli gibi gaz yapan ürünlerin tüketilmemesi gerekir.

Genelde hava değişikliği ile de oluşan bu karın şişkinliği aslında arkasında bir takım etkenleri oluşturmaktadır. Sizlere bu konuda yardımcı olacak olan doktorunuz ve kontrolleriniz neticesinde şişkinlik indirecek olan ilaçlar takviyeler alabilecektir. Özellikle de halk arasında bu karın şişkinliği hafife alınır ve soğuk algınlığı ya da bir kekik iç geçer gibi tabirlerle ilerletilmektedir.

Bu durum bağırsak kanseri riskin bile tetikleyebilir ve karın şişkinliği gibi konu da sizler de anında uzmanınızdan destekler alarak bu sorunu çözüme ulaştırabilirsiniz. Sizler alacağınız önlemler neticesinde de kısa süre içerisinde artık bu karın şişkinliğini önlemiş olacaksınız. Bu anlamda da her zaman daha da iyi bir şekilde sağlıklı bir yaşam standartlarını elde edeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Karaciğer Yağlanması Nedenleri ve Tedavisi başlıklı makalemizde Karaciğer Yağlanması Nedenleri ve Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.