Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Krabbe Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Krabbe Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Genetik bir hastalık olan krabbe, oldukça ciddi bir hastalıktır. Beyinde ve sinir sisteminde olan hücrelerin etrafını saran koruyucu bir tabakanın tahrip olmasına neden olan bir hastalıktır. Otomozal resesif olarak da tanımlanabilir. Sadece anne veya baba taşıyıcı ise genetik anlamda bir mutasyon oluşmaz. Hastalığın oluşabilmesi için anne ve babanın ikisi birden taşıyıcı olması gerekmektedir.

Genetik bir hastalık olan krabbe hastalığı çok nadir görülen bir hastalıktır. Bu hastalığın görülen üç çeşit türü vardır. İlk türü, bebeklik dönemi hastalarında doğumdan sonraki 4. Ve 6. Aylarda görülen belirtilerle başlar. Hastalık doğumla beraber bebekte bulunur ama gözlemlenecek belirtileri 4. Aydan sonra başlar.

Krabbe Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 1. Belenmede güçlük çekilmesi
 2. Açıklanamayan ve durmayan bir ağlama
 3. Herhangi bir enfeksiyon olmadan çıkan ateş
 4. Aşırı sinirlilik hali
 5. Kaslarda oluşan spazm
 6. Sürekli uyku hali
 7. Gelişimsel yeteneklerin kaybedilmesi
 8. Nefes alma yetisinin kaybolması
 9. Sabit ve sert duruş
 10. İşitme ve görme kaybı
 11. Hareketlerde yavaşlamalar görülmesi
 12. Kasların dar ve sert yapıda olması
 13. Düşünme becerilerinde görülen azalma
 14. Yürümekte zorlanma
 15. Yutkunmada görülen güçlük
 16. El becerisinde kayıp
 17. Kaslarda zayıflık

Bu hastalığın kesin olarak bir tedavisi bulunmamaktadır. Sadece hastalığın görülen belirtilerini yönetmek ve destekleyici bakım verme amaçlı tedaviler uygulanır.

krabbe hastalığı henüz türkiye de ve daha birçok ülke de herhangi bir tedavisi yer almamaktadır, bu hastalık beslenmeye olan dikkat ile ve bir takım ağrı kesicilerle yok edilmektedir. Kesin olmamakla birlikte genelde psikolojik olarak da belirlenmekte ve bu alanda sizler de herhangi bir sorunu çözüme ulaştırmaktasınız.

Bu sorunu doktorunuz ile beraber elde edecek ve artık böylelikle de sizler de daha da iyi bir sorunu yok edeceksiniz. Sizlerin bu sorunu yok etmesinde ki en büyük etki ise morallerin düzeltilmesi ve artık daha da bu morallerin düzene girmesi ile hastalıkları yok etmektir. krabbe hastalığı uzun yıllar sürecek olan rahatsızlığın bir başlangıcıdır ve bu anlamda da sizlere daha da çok moral yüklenmelidir.

Bir önceki yazımız olan Karın Şişkinliği başlıklı makalemizde Karın Şişkinliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.