Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Krup Tedavisi

Krup Tedavisi

Genellikle kış aylarında görülen krup sendromu, çocukları bir hayli sarsan, öksürük nöbetleri ve havlamayı andıran seslerle kendisini gösteriyor. Erkek çocukları, kız çocuklarından daha fazla risk altında olduğu söyleniyor. Bu hastalığa en çok sebep olan virüs, parainfluenza adlı virüstür. Bu hastalık, gırtlak ve çevresini etkisi altına alıp akciğerlere hava girişini önler.

Krup sendromu, genel olarak bebeklerde görülür. Başlarda soğuk algılığı belirtileri ile kendisini gösterir ve ilerleyen zamanlarda köpek havlaması gibi kaba bir öksürüğe dönüşüyor.

Bu hastalığın, hafif orta ve ağır olmak üzere üç çeşit belirtileri vardır. Semptomlar genel olarak gece vakitlerinde kötü bir hal alıyor. Çocuk sağlıklı bir şekilde uykusuna daldıktan sonra, hasta bir şekilde uyanabiliyor.

Nasıl Tedavi Edilir?

Krup sendromunun teşhisinin koyulabilmesi için yapılacak herhangi bir teste ihtiyaç yoktur. Tanılar, muayene ve klinik tabloya koyulabilir. Ancak bazı durumlarda ön ve yan boyun grafileri yardımcı olarak istenilebilir. Ardından hastanın hava yolları açık tutularak oksijen desteği sağlanır.

Çocuktaki yüksek ateşin düşmesi için ateş düşürücü ilaçlar verilir. Bu uygulamaların yanında ayrıca ödem çözücü ilaçlar içeren buharla hastanın rahatlamasına yardımcı olunur. Bakteriyel bir enfeksiyon düşünülmedikçe antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyulmaz.

Hasta ev ortamındayken, geceleri kısa süreli pencereyi açarak hastanın dış havayı soluması iyi gelebilir. Sıcak havaların yaşandığı yaz aylarında bunun yerine buzdolabının buzluk kısmı açılarak hastanın soğuk havayla temas etmesi sağlanır.

Kış aylarında soğuk algınlınğı ile başlayan bu rahatsızlık sonrasında ses tellerinde de ciddi anlamda bir hasar bırakmaktadır. Çocukların gelişim çağında ki bu rahatsızlığın oluşması neticesinde de ilerleyen etaplar da ses tellerinde de kalıcı rahatsızlıkları bırakacaktır. Bu anlamda da doktor tavsiyesi neticesinde yapılacak olan oldukça etkili bir tedavi yöntemi olacaktır. Sizler daha fazla hasarın kalmaması adına erken teşhis ve erken tedavi yollarına mutlaka başvurun.

Çocuğunuzun zaman içerisinde ilerleyen dönemlerde de ses tellerin de kalıcı hasar olmaması adına süt içimi ve boğazın daha sıcak tutumu çok etkilidir. Çoğu kişi yumurta içilmesini de tavsiye etse dahi sizler zeytin yağla da boğazı yağlasanız da bunun aslında içten oluşan bir hastalık olduğunu unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Krabbe Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde Krabbe Hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.