Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Kuru Kayısı Kaç Kalori? Kilo Aldırır mı Yoksa Zayıflatır mı?

Kayısı besleyici ve vitamin deposu bir meyvedir ve kurutma işlemi gerçekleştirilerek kuru kayısı elde edilmektedir. Rengi daha koyu ve açık olmak üzere genellikle iki çeşit kuru kayısı vardır. Kuru kayısı gün içerisinde ara öğünlerde tüketilmesi tavsiye edilen besin değeri yüksek bir besindir. Kuru kayısı kaç kalori sorusunun cevabı, yüz gram bir kuru kayısının kalorisi 241 kalori, şeklinde olacaktır. Kuru kayısının adet miktarı kalori miktarını değiştirmektedir. Bir adet kuru kayısının kalorisi, 25 kaloridir. Bir adet kuru kayısının kalori miktarı oldukça makuldür fakat gün içerisinde belli miktarda tüketilmesi ve aşırıya kaçılmaması tavsiye edilmektedir.

Kuru Kayısı Besin Değerleri

Yüz gram kuru kaysının içerisinde, 62 gram karbonhidrat, 3.39 gram protein, 0.51 gram yağ, 7.3 gram lif, 10 mg sodyum, 1162 mg potasyum, 55 mg kalsiyum, 3604 IU A vitamini, 1 mg C vitamini ve 2.66 demir vardır. Demir eksikliği günümüzde çoğu insanın yaşadığı bir problemdir. Kuru kayısının demir kaynağı olduğu bilinmektedir. Kuru kayısı besin değerleri açısından lifli bir yapıya sahiptir ve bundan dolayı kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Gün içerisinde kan şekerini düzenleyici bir görev de üstlenecektir. Gün içerisinde çikolata gibi zararlı atıştırmalıklar ile şeker ihtiyacının giderilmesi yerine kuru kayısı sağlıklı bir alternatif oluşturmaktadır. Kabızlık yaşayan kişilere çözüm önerisi olarak kayısı yemesi tavsiye edilmektedir çünkü kayısı bu soruna birebirdir. Bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır ve ayrıca fazla tüketimi ishale neden olabilmektedir. Kuru kayısı güzel bir cilt isteyen kişilerin de günlük beslenmesinde yer vermesi gereken bir besindir. A vitamini açısından zengin bir besindir ve cilt güzelliğinin oluşmasına destek olacaktır. Şeker hastaları için sağlıklı bir atıştırmalık alternatifi oluşturmaktadır. Kuru kayısı sindirim sistemine de iyi gelecektir. Besin değerleri açısından oldukça zengin olan bu besinin mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. Günde maksimum dört kayısı yenmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır.

 Bir adet kuru kayısı 24 kalori olup, içerisinde;

  • yüzde doksan üç karbonhidrat,
  • yüzde beş protein
  • yüzde iki yağ bulunmaktadır

Kuru Kayısı Kilo Aldırır mı

Kuru kayısı kilo aldırır mı sorusunun cevabı hayır olacaktır. Kuru kayısı fazla tüketilmemelidir çünkü bağırsakların fazla çalışmasına ve ishale sebebiyet verecektir. Diyet listelerinde ara öğünlerde kullanılan bir besindir. Günde ortalama dört tane yenmesi tavsiye edilir ve bu ara bir öğün oluşturulması için yeterli olacaktır. Kilo vermeye yardımcı olacaktır çünkü içerisinde lif miktarı buna uygundur. Kilo vermek isteyenler diyet yaparken gün içerisinde kan şekeri düşüklüğü ve buna bağlı olarak enerji kaybı yaşamaktadır. Kuru kayısı tüketildiğinde bu şeker ihtiyacı giderilmiş olunur hem de sağlıklı bir tercih yapılmış olunur. Ayrıca insan vücudu için birbirinden farklı birçok faydası bulunmaktadır. Kilo aldırır mı diye düşünülmeden tüketilmelidir. Bunun yanında miktarına dikkat edilmelidir. Uygun miktarda tüketildiğinde kilo aldırmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Doğru Beslenmek ve Sağlıklı Yaşam başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 1 Toplam: 5]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.