Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Lenfoma Kanseri Teşhisi ve Tedavisi

Lenfoma Kanseri Teşhisi ve Tedavisi

Lenf sistemleri, bağışıklık sistemlerinin bir parçasıdır ve vücudun bütününde bulunan koruyucu bir sistemdir. Lenf kanseri de, bağışıklık sisteminin parçalarından oluşan lenfatik sistemdeki kanserleri anlatan genel bir terimdir. Bu kanser, hücrelerin aşırı hızlı bir şekilde oluşmasıyla ya da beyaz kan hücrelerine göre daha uzun yaşamaları sonucunda oluşur. Erken teşhis edilirse eğer, tedaviye hemen cevap verebildiği için en çabuk iyileşme bu hastalıkta görülür. Birçok kanser türü gibi hayati önemi yoktur ve korkutucu değildir.

Hastalığın teşhisi için biyopsi gereklidir. Mikroskop altında hücrelere bakılarak lenfoma tanısı koyulabilir ancak bu değerlendirme hastalığın alt tiplemesini yapmak için yeterli değildir. Lenfoma olduğu belirlenen hücrelerin genetik yapılarıyla ilgili analizler yapılır, alt tipi doğru bir şekilde tanınır. Bu sonuçlar, lenfoma tedavisi için son derece önemlidir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Lenfoma hastalığının tedavisi için hastalar farklı seviyelerde doktora başvururlar. Lenfoma hastalığı 4 evreye ayrılır. Bu evrelerden 1 ve 2 si erken 3 ve 4 geç olarak sınıflandırılır. Kanserin tanısı konulduktan sonra hangi evrede olduğu belirlenir.

Lenfoma kanserinin tedavisinde kemoterapi önemli bir konuma sahiptir. Kemoterapinin uygulama şekli hastanın durumuna göre farklılık gösterir. Ayakta uygulanabilecek ilaç yöntemleri de vardır, yatarak takip gerçekleştirilen şekilde yüksek doz kemoterapi yöntemleri de vardır.

Kemoterapinin yanında bazı durumlarda, ışın tedavisi de kullanılır. Hastalığın ilerlemiş olduğu durumlarda lenflerin yaptığı baskıyı ortadan kaldırmak için kullanılır.

Özellikle de hızla kilo alan insanlarda ve çok sık gribal enfeskyionu yaşayan kişilerde daha belirgin olmaktadır. Kalıcı olarak bir bağışıklık sisteminin çökmesi demek daha da fazla vücut içerisinde ki mikroplara karşıda etkisiz olacağı anlamını taşımaktadır. Özellikle de korona virüs günlerin de bağışıklık oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Sizler bu bağışıklığı güçlendirdiğiniz taktir de artık daha da fazla virüslerle savaşırsınız.

Bu bağışıklık sistemini güçlendirmeniz neticesinde de kanseri de artık ortadan kaldıracak ve daha sağlıklı günlere sizler de erişeceksiniz. Bu anlamda da her zaman sizler de bu olası durumlarda ki ilerlemeyi doktorunuz kontrolünde elde edersiniz.

Bir önceki yazımız olan Krup Tedavisi başlıklı makalemizde Krup Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.