Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Mavi Hastalık Neden Oluşur?

Mavi Hastalık Neden Oluşur?

Arjiri olarak da bilinen mavi hastalık, bir tür cilt rahatsızlığıdır. Ölümcül veya tehlike taşıyan bir hastalık değildir ancak belirtileri gözle görülür biçimde ortaya çıktığı için kişi, kendisini sosyal yaşamdan uzaklaştırıyor ve psikolojik olarak sorunlar yaşıyor. Böylece hayatı olumsuz yönde etkileniyor.

Dekorasyon veya takı merakı olan kişilerde görülme olasılığı daha yüksek olan arjiri, gümüş madeninin içinde bulunan bazı maddelerin zaman geçtikçe insan vücudunda toplanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Hastalık, güneşli ortamlarda uzun süre kalındığında kendisini göstermektedir. Hastalığın sağlığı olumsuz yönde etkileyecek bir yanı yoktur.

Bazı uzmanlar mavi hastalığı, kozmetik bir problem olarak görmektedir. Genel olarak fotoğrafçılık mesleği ile uğraşanların başına gelen, gümüş bileşenlerden oluşan tıbbi ilaçların yan etkisiyle ortaya çıktığı görülmüştür. Hastalık, vücudun herhangi bir yerinde görülebileceği gibi iç organlarda da oluşabilir.

Mavi Hastalığın Önlenmesi İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

  • Gümüş takılar, kullanıldıktan sonra çıkartılmalı özellikle gece yatarken takılmamalıdır.
  • Gümüş takılar çok fazla uzun süre kullanılmamalıdır.
  • Ev içerisinde gümüş aksesuarlar fazla bulundurulmamalıdır.
  • Kullanılan gümüş aksesuarlar düzenli olarak eldiven kullanıp losyonlarla temizlenmelidir.

Hastalığın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalığın tedavisi oldukça zordur. Tedavi yöntemi olarak lazer kullanılsa da tam anlamıyla sonuç alınamaz. Tedavisi imkânsız olan vakalara daha sık rastlanılır. Bu hastalığa yakalanmamak için gümüş elementinden oldukça uzak durulmalıdır.

Genelde takı tasarım işlerinde çalışan ve atölyeler de daha fazla zaman geçirenler de sıkça görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık olası nedenleri ise Tiner ya da asitli maddeler ile daha haşır neşir olmaktan kaynaklanmaktadır. Bu anlamda da sizler bu rahatsızlığınız da bir cildiye uzmanına görünmeniz de fayda olacaktır.

Günümüz teknolojisinde artık bu tarz cilt rahatsızlıklarını kısa süre içerisinde atabiliyorsunuz. Çünkü kremler ve ilaçlar cilde daha hızlı bir şekilde işlem uyguladığı için bu rahatsızlığı sizlerde en kısa süre zarfı içerisinde atlatmış olacaksınız. Bu sayede de sizler de artık bu rahatsızlıktan tamamen kurtulmuş olursunuz. Doktorunuz kontrolünde sizler bu rahatsızlığı en kısa süre içerisinde atabilecek ve cildinizde ki sağlığa geri kavuşmuş olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Döküntü Hastalıkları Nelerdir? başlıklı makalemizde Çocuklarda Döküntü Hastalıkları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.