Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Menisküs Yırtılma Nedenleri Nelerdir?

Menisküs Yırtılma Nedenleri Nelerdir?

Menisküs, diz ekleminde bulunan bir kıkırdaktır. Dizlerin sabit durmasını ve vücut ağırlığını dengeleyerek dizlerin ikisine de eşit oranda yayılmasını sağlamakla yükümlüdür. Menisküs yırtılması dizin aniden dönmesi veya bükülmesi durumlarında oluşur. Menisküs üç gruba ayrılır bunlar; dış menisküste görülen doğal bozukluk, sporcularda oluşan yırtıklar, ileri yaşlarda oluşan yırtılmalardır.

Bu yırtılmalar en çok futbol ve basketbol gibi temas sporlarında görülen bir kazadır. Futbol sahasında yapılan sert bir mücadele veya basketbol maçlarında olan ani mil takılması menisküsün yırtılmasına sebep olabilmektedir. Bunlarla birlikte, çömelme pozisyonundan çok hızlı bir şekilde kalkmak a menisküs yırtıklarına sebep olan durumlar arasında yer almaktadır.

Çocuklarda ve Gençlerde Görülen Menisküs Yırtıkları

Çocukların son zamanlarda organize sporlara ilgi göstermesi ile menisküs yırtıkları çocuk yaşlarda daha sık görülmeye başlanmıştır. Sadece bir spor üzerine odaklanan çocuklarda menisküs yırtığı görülme olasılığı daha yüksektir. Aynı durum rekabet sporuna katılan ergenlerde de geçerli olmaktadır. Menisküs, yaşla beraber zayıflar.

Menisküs yırtıkları, otuz yaşın üzerindeki insanlarda daha sık görülmektedir. Ezerek çömelme veya basma gibi hareketler menisküsü zayıf olan insanlarda yaralanmalara neden olabilir.

Osteoartriti olan insanlarda dizlerde yaralanma veya menisküsün yırtılma ihtimali yüksektir.  Osteoartriti, yaşlanma nedeniyle ortaya çıkan ve eklemlerde ağrıyla beraber sertlik yapan yaygın bir bozukluktur ve yaşlı insanların menisküs yırtığı yaşama olasılıkları yüksektir.

Aşırı kilo ile de bu tarz rahatsızlık oluşabilmektedir, çünkü vücut kitle oranı büyüdükçe ayaklarında vücudu taşıma konusunda ki sorunlar daha da fazla olmaktadır. Özellikle de sürekli olarak hareketsizlik yaşayan masa başı çalışanlar için ani kalkış ve bir anda spora başlama gibi durumlar da menisküs rahatsızlığını yaşayabilmektedir.

Bu anlamda da sizler ayaklarınızı güçlendirdikten sonra spora başlamanız daha sağlıklı olacaktır. Sizler yıllarca spor yapmayarak ve sadece masa başında oturarak ayaklarınızı aslında hamlatmış oluyorsunuz. Bu anlamda da sizlere yapılacak olan en iyi spor başlangıç seviyesinde ki egzersizler olmaktadır. Uzman bir spor antrenörü ile sizlerin yapacağı egzersizler spor başlangıç seviyesinde oldukça etkili ve harika bir yöntem olmaktadır. Bu sayede de artık sizler de daha iyi bir şekilde bu spor gücünüm arttırarak bu sorundan da kurtulmuş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Lenfoma Kanseri Teşhisi ve Tedavisi başlıklı makalemizde Lenfoma Kanseri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.