Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Mental Bozukluk Nedenleri

Mental Bozukluk Nedenleri

Mental bozukluk, düşünme duygu ve algılama gibi mental fonksiyonların etkilendiği herhangi bir bozukluk için kullanılan bir terimdir. Mental hastalıklar, görülen öğrenme güçlüklerinden farklıdır. Bu hastalıklarda kişi gerçekle ilgisini kaybeder.

Çeşitli Mental Bozukluklar ve Oluşma Nedenleri;

Mental retardasyon, adaptif davranışlarda görülen bozukluklar ile birlikte görülen entelektüel fonksiyonların ciddi oranda ortalamanın daha altında bulunması olarak tanımlanır. 18 yaşından öncesindeki gelişimsel dönemde gözlemlenir. Bu bir hastalık değildir. Nedenleri her zaman bilinmez, vakaların %75’inde neden bulunamamıştır.  Bilinen sebeplerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz,

  • Kromozomlardaki anormallikler
  • Rubella, alkol tüketimi, ilaç kullanma
  • Perinatal
  • Menenjit, ensefalit, kültürel yoksunluk

Down sendromu, en sık görülen gelişimsel engeldir. Bu sendromun neden, 21, grupta bulunan ekstra kromozomla ilgilidir. Down sendromlu bireylerde normal 46 komplemanın yanında 47 kromozom mevcuttur.

Zeka geriliğine sebep olan genel problemlere bakılacak olursa,  Doğum öncesi, doğum sırasındaki ve doğum sonrasındaki nedenler olarak üçe ayrılır.

Doğum öncesi nedenlerde kalıtım en önemli etkendir. Ailede zeka geriliği tanısı olan bireyin var olması bu riski arttırır. Ayrıca annenin hamileyken geçirdiği kızamıkçık gibi enfeksiyonlar, hamileyken alkol madde kullanımı ya da yetersiz beslenme gibi sorunlar zeka geriliğine neden olabilmektedir.

Doğum sırasında görülen nedenlere erken doğum, düşük kilo, doğum travmaları gibi durumlar etkili olmaktadır.

Doğum sonrasındaki nedenlere bakıldığı zaman, uyaran eksikliği, yetersiz beslenme, doğum sonrası enfeksiyonlar neden olmaktadır.

İnsanların beceri anlamında kendisini geliştirme konusunda oldukça zorluk çekilmektedir. Bu hastalık aslında bir nevi beceriksizlik gibi adlandırılsa da aslında durum oldukça farklıdır. Sizler bu rahatsızlığı öncelikle özgüven sağlayarak atlatabilmektesiniz. Çünkü kendinize olan özgüven neticesinde artık daha da fazla başarılı süreçleri elde edecek ve kendinize en ideal bu durumu oluşturacaksınız.

Sizler bu durum neticesinde artık başarılı olma ile psikolojik sorunlarınızı da en iyi şekilde atmış olursunuz. Böylelikle de daha fazla hayata olan renk katma duygusunu elde ederek bu yorgunluğu üzerinizden atacaksınız. Sosyalleşmek bu anlamda da en iiy gelecek olan bir tedavi sürecidir.

Bir önceki yazımız olan Menisküs Yırtılma Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Menisküs Yırtılma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.