Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Mide Üşütmesi Belirtileri Nelerdir?

Mide Üşütmesi Belirtileri Nelerdir?

Mide üşütmesi, iç organların soğuk alması olarak bilinse de aslında vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ilgilidir. Mide üşütmesi, bakteri, virüs ve parazitlerin miktarının vücuttaki yararlı bakterilere oranla daha fazla olması sonucu, yan etkiler oluşturmasına neden olmaktadır. Mide üşütmesi, genel olarak 3 ya da 4 gün içerisinde hafifletilebileceği gibi uzun süre rahatsız etme olasılığı da vardır.

Mide üşütmesi, vücudun gösterdiği çeşitli belirtiler ile anlaşılabilir. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İştahsızlık yaşama, su içme isteğinin bile olmaması
  • İshal oluşabilir, ve ishale bağlı olarak karın ve mide bölgesinde sürekli ağrılar görülür.
  • Herkeste görülmese de, bazı kişilerde yüksek ateş görülebilir
  • Halsizlik görülür, birkaç dakikalığına kalkmış olsa bile kişi hemen yatmak ister
  • Şiddetli baş ağrıları görülür
  • Ağız kuruluğu oluşur
  • İdrar yollarında yanmalar hissedilir ve kaşıntılar oluşur
  • Mide bulantısı ve kusma hissi oluşur

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın şiddetine göre farklı tedavi yolları izlenebilir. Hafif bir üşütme ise, kişi kendi kendisini evde de tedavi edebilir. Vücudun direncini arttıracak besinler tüketip, dinlenilir. Bol bol sıvı tüketilir ve temiz hava almaya çalışılır.  Nane limon kaynatıp içebilir, lifli gıdalarla beslenebilirsiniz.

Evde uyguladığınız yöntemlerden sonra hala ağrınız oluyorsa bir doktora giderek tahlil yaptırılır ve antibiyotik kullanımına başlanır. Bu ilaçları kullandıkça, sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Genelde yaz aylarında sıkça yaşanan sorunlardan birisidir, çünkü klima ya da denizde, havuzda uzun süre kalmak, ıslak kalmak, soğuk içecek tüketimi en başta gelen mide üşütme sebebidir.

Bu anlamda da sizler bu tarz konularda dikkatli olmanız halinde mide üşütme gibi sorunları tamamen ortadan kaldırmış olabileceksiniz. Aynı zamanda da mide üşütmenin en belirtili etkenlerden biriside et tüketimidir. Sizler et tüketimin de dikkatli ve kontrollü bir şekilde beslenmezseniz eğer midenizi üşütürsünüz.

Özellikle de soğumuş bir eti yerseniz mide üşütme ile başlayan rahatsızlık ishal, kusma, halsizlik gibi birçok sorunları oluşturacaktır. Klima karşısında yatmak ve uyku halinde üzerinizde herhangi bir örtünün de olmaması mide üşütmesini oluşturmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Dolaşım Sistemini Korumak İçin Neler Yapılır başlıklı makalemizde Dolaşım Sistemini Korumak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.