Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Nikotin Bağımlılığı Nedir, Nasıl Giderilir?

Nikotin bağımlılığı vücudun nikotine alışması ve sürekli olarak bunu talep etmesi olarak adlandırılır. Esasında sigara gibi tütün ürünlerini içenler bu madde yüzünden bağımlı olmaktadırlar.

Nikotin Bağımlılığı Nedir, Belirtileri Neler?

Nikotin bağımlılığı tanımı vücudun nikotine ihtiyaç duyması anlamına gelmektedir. Nikotin kısa süreli mutluluk sağlayan bir maddedir ve bağımlısı olanlar nikotin alamadıklarında kendilerini mutsuz, öfkeli ve gergin hissetmektedirler. Sağladığı geçici rahatlama ve mutluluk yüzünden günümüzde pek çok kişi sigara gibi tütün ürünlerini bırakmakta güçlük yaşamaktadır.

İnsanların nikotin bağımlısı olmalarının en büyük nedeni ise tütün ürünlerdir. Nikotin esasında tütün içerisinde bulunur ve tütün ürünlerinin de devamlı olarak talep edilmesini sağlar. Özellikle yarattığı yapay mutluluk yüzünden yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Nikotin bağımlılığı da tütün ürünleri içenlerde görülmektedir.

Bu nedenle Nikotin bağımlılığı belirtileri arasında en çok öne çıkan kişinin nikotin almadığında kendisini mutsuz ve kötü hissetmesidir. Bu yüzden sigara içmek ister ve sigara içemediğinde gerginliği daha da artış gösterir. Nikotin bağımlılığının anlaşılması esasında kişilerin zaten sigara kullanmalarıyla da anlaşılabilmektedir.

Ama sigara bırakma aşaması sonrasında günlük yaşamda kısıtlamalar, psikolojik sorunlar, odaklanma sorunları, uykusuzluk ve odaklanma gibi çeşitli sorunlar ile karşı karşıya kalıyorsanız bu durumda da nikotin bağımlılığı kendisini göstermektedir.

Nikotin Tedavisi Nedir, Bağımlılığı Nasıl Geçer?

Özellikle nikotin bağımlılığı tedavisi için çok şiddetli bağımlılık gösterilen durumlarda mutlaka uzman yardımı almak gerekmektedir. Uzman yani tıbbi yardım ile nikotin bağımlılığı geçebilmektedir. Esas olarak bu noktada bilinmesi gereken bazı durumlarda psikolojik tedavinin fiziksel tedaviden, örneğin nikotin bandı kullanımı gibi durumlara kıyasla daha yararlı olabildiğidir. Çünkü sigara ve tütün ürünlerinin içimi psikolojik gerekçeler ile yakından ilgilidir. Çoğu kişi psikolojik etmenler yüzünden sigaraya başlamış ve sigara içmeyi de sürdürmektedir. Psikolojik olarak sigarayı bırakmaya karar verilmesi halinde süreç çok daha kolay şekilde devam edebilmektedir.

Fiziksel olarak sağlanacak ilaçlar da yine nikotin bağımlılığının giderilmesi için yardımcı olurlar. Ancak bu tedavi yöntemlerinin bütünlüklü olarak kullanılması gerekmektedir. Nikotinin ve tütün ürünlerinin zararlı olduğu, akciğer kanseri başta olmak üzere pek çok zarara yol açtığı daha iyi görülmeli ve nikotin istenilen anların geçmesi beklenmelidir.

Yapılan araştırmalar bu konuda özellikle sigarayı bıraktıktan sonra nikotin yüzünden zorluk yaşayanların anı geçirmeleri halinde daha sonra nikotine karşı daha güçlü hale geldiklerini göstermektedir. Nikotin yüzünden başlayan istek, gerginlik ve öfke gibi durumlarda en iyi yapılacak yöntemlerden birisi bu anların geçmesini beklemek, sonrasında ise nikotinin bırakıldığının en iyi şekilde idrak edilmesidir. Fakat sigarayı bıraktıktan sonra zihinsel olarak bir daha başlama isteği de sonlanmalı ve hiçbir koşulda sigara kullanımı yapılmamalıdır. Nikotin çok zararlı bir madde olduğundan tütün ürünleri kullananların bu konuya dikkat etmeleri ve kendilerini bu maddeden korumalarına dikkat etmeleri gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Spor yapmanın faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.