Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Noodle Kaç Kalori? Besin Değerleri Nedir?

Noodle, uzun şerit veya ip şekli verilerek kesilen, mayasız hamur kullanılarak yapılan bir yiyecek türüdür. Basit olarak, su, un ve tuz karışımı ile elde edilir ve hamuru bağlayıcı olarak yumurta kullanılır. Erişte, bir diğer adıyla noodle, birçok kültürde çok çeşitli olarak bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda, noodle tarihinin 7000 yıl öncesine kadar dayanıldığı görülmüştür. Noodle, Asya kıtasında bolca tüketilen bir yiyecek türüdür. Instant noodle (hazır erişte) türü, hazırlanması çok kısa sürdüğü için ve pratik olduğu için dünyada çok fazla tercih edilmektedir. Dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de çokça tüketilmektedir ve birçok noodle çeşidi bulunmaktadır.

Noodle Kaç Kalori?

Noodle, birçok çeşide sahip olduğu gibi birçok pişirme yöntemine de sahiptir. Kaynar suda haşlanabilir, yağda pişirilebilir, içerisine çeşitli soslar veya et çeşitleri eklenebilir. “Noodle kaç kalori?” sorusunun cevabını, ortalama bir şekilde verebiliriz. Kalori tespiti yapılabilmesi için hangi tür noodle tercih edildiği kesin olarak bilinmelidir. Temel bileşenlere bakılacak olunursa, tamamen karbonhidrat kalorilerinden oluşur. Sade bir noodle tercih ediliyorsa, kalorisi elbette düşük olacaktır. Sadece yumurta, tuz ve undan oluşan, 100 gram ağırlığında, pişmiş bir noodle 138 kalori içermektedir. Yağ içerikli sosların eklenmesiyle birlikte, kalorisi de doğru orantılı olarak artacaktır. Kültürlerin sahip olduğu erişte çeşitleri genellikle aynı kalori oranına sahiptir. Bu genelleme ile yola çıkılarak, kalori hesabı yapılabilir. Fazla kalori tüketiminden kaçınmak için porsiyon boyutunu küçük tercih edebilirsiniz.

 

Noodle Besin Değerleri

Yaşamımızı sürdürebilmemiz için vücudumuz çeşitli besinlere ihtiyaç duyar. Noodle, buğday unu, su, nişasta, tuz gibi temel malzemelerle buharda pişirilir ve derin kızartma işlemiyle suyu alınmış bir şekilde paketlemesi yapılır. Noodle besin değerleri, lif ve proteini destekler, vücuda gerekli besinleri sağlar. Hazır erişteler deki besinler markalara göre farklılık göstermektedir. Yapılan noodle araştırmalarına göre, bazı markalar, sinir sistemi, kalp gibi organlarımız için yararlı olan B vitaminini içermektedir. Lif bakımından zengindir. Karbonhidrat içerdiği için doyurucu besin olarak görülmektedir. İçerisine eklenebilen çeşitli soslar, sebzeler ve et çeşitleri ile besin değerlerinin çeşitliliği artmaktadır. Tercih edilen noodle, sağlıklı yağlar ile pişirildiği takdirde vücudumuz için yararlı bir besin olacaktır. İçerdiği besin değerlerinden ötürü, diyet programlarına dahil edilebilir. Noodle ile günlük besin değerleri ihtiyacının bir kısmı sağlanmış olacaktır.

Noodle Kilo Aldırır Mı?

Sağlımız için vücudumuza aldığımız besinlerin miktarlarına dikkat etmemiz gerekmektedir. Besin türü fark etmeksizin, ihtiyacımızdan fazla alınan yiyecekler sağlımıza yararlı olmayacaktır. Porsiyonlarımızı gün içerisinde dengeli bir şekilde ayarlamalıyız. Günlük ihtiyacımıza yönelik, dengeli beslendiğimiz sürece, besin değeri bulunan yiyeceklerden belli miktarlarda tüketebiliriz. Kontrollü tüketim yapılması ile noodle kilo aldırır mı? Sorusu akıllara gelmeyecektir. Porsiyon boyutuna dikkat edildiği takdirde Noodle, bir öğünde ihtiyacımızı karşılayabilecek besin değerlerini içerir. İhtiyacımız olan tokluk hissini sağlayabildiği için rahatlıkla tercih edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Baklava Kaç Kalori, Kilo Aldırır mı ve Besin Değerleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.