Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Omuz Ağrısı

Omuz Ağrısı Neden Oluşur?

Omuz ağrısı, eklem ağrıları arasında en sık görülen ağrı çeşididir. Sıkışma, kireçlenme, sinir yaralanması, enfeksiyonlar, boyun fıtığı gibi etkenlerle ortaya çıkabilen omuz ağrısının tanısının doğru yapılması ve tedavisi oldukça önemlidir.

Köprücük kemiğinde meydana gelen kırıklar, omuzda ağrı oluşmasına neden olur.

Bursit, eklemler üzerinde bulunur ve yastıklama görevi gören bursa keseciğinin yaralanma sonrasında şişmesi ve ardından sertleşmesi omuzda ağrı oluşmasına neden olabilir.

Kalp krizinden kaynaklanan ağrı omuz ve boyun bölgesine yayılabilir.

Kürek kemiğinde oluşan kırıklar, omuzda görülen şiddetli ağrıların nedeni olabilir.

Omuzu destekleyen tendonların, ağır kaldırma, egzersiz, kolun kullanıldığı sporların yapımı sonucunda incinebilir. Bununla beraber, omuz hareket ettirilince ağrı oluşabilir.

Köprücük kemiği ve kürek kemiği arasındaki bağın, darbe alma sonucunda gerileyip yırtılmasından sonra omuzlarda ağrı hissedilebilir.

Kaza sırasında kafa ve omurganın şiddetle sarsılmasından kaynaklanan travmalar omuzlarda ağrılar görülmesine neden olabilir. Bu ağrılar genelde, omuz ve boyun bölgesinde görülür.

Nasıl Tedavi Edilir?

Omuzda oluşan ağrılar için uygulanacak tedavi ağrının nedenine bağlı olarak yapılır ve farklılık gösterebilir. Ağır bir egzersiz sonrası oluşan ağrılar için dinlenme, sıcak kompres faydalı olacaktır. Masa başında çalışan kişiler, gün içinde omuz ve boyun bölgesini esnetme egzersizi yapabilir. Yaralanmalar sonucu oluşan omuz ağrısının tedavisinde kortizon iğneleri, fiziksel tedavi vey cerrahi yöntemler gibi farklı tedaviler kullanılabilir.

Genelde bilgisayar başında çalışanlarda sıklıkla görülen bu rahatsızlık aynı zamanda da ağır yükler de çalışanlarda da çok görülmektedir. Bunun zamanla fıtık olarak adlandırılan boyuna etkisi de gözlemlenmektedir. Kambur olma riskini de oldukça fazla arttırır ve bunun iç organlar ile de alakası olabilmektedir.

Omuz ağrısı ya da sırt ağrısı kalpten gelen bir rahatsızlık belirtisini de göstermektedir. Sizler bu dayanılmaz ağrılar içerisindeysen mutlaka bir hekime müracaat ediniz. Çünkü iç organlarda da bunu tetikleyecek bir sorun oluşmaktadır ve bu anlamda da sizlere ilerleyen süreçler de daha da fazla etkili bir sorun çıkarmaktadır. Bu yüzden de ciddi anlam da bir zorluk çekmemek adına artık daha da fazla kendinize dikkat etmek ve bu tarz rahatsızlığınızı ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Mental Bozukluk Nedenleri başlıklı makalemizde Mental Bozukluk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.