Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Otoimmün Hastalıklar Nelerdir?

Otoimmün Hastalıklar Nelerdir?

Bağışıklık sistemi, vücudu hastalık ve enfeksiyonlara karşı koruyan bir güvenlik görevlisidir. Ancak bazı durumlarda tersine hareket ederek yanlışlıkla vücuttaki sağlıklı hücrelere saldırabilir. İşte bu duruma, otoimmün bozukluk denilir. Bu hastalıklara neyin sebep olduğu henüz bilinmemektedir, genetik olduğundan şüphelenilir.

En Yaygın Otoimmün Hastalıkları Nelerdir?

Romatoid artrit: Bağışıklık sistemindeki hücrelerin eklemlere saldırarak ağrıya, şişmeye ve iltihaba sebep olmasıdır. Tedavi edilmezse, kalıcı eklem hasarlarına neden olabilir.

Lupus hastalığı: otoimmün antikorlar, kendilerini vücut dokularına bağlayıp eklemleri, kan hücrelerini, akciğerleri etikiler.

İltihaplı bağırsak hastalığı: Bağışıklık sisteminin bağırsak duvarını tahrip etmesi sonucunda, ishal, ani bağırsak hareketleri, rektal kanama, ateş ve karın ağrısına sebep olmasıdır.

MS hastalığı: Bağışıklık sisteminin, sinir hücrelerine hücum edip, körlüğe, ağrıya, denge yitimine güçsüzlüğe yol açmasıdır.

Sedef hastalığı: Bağışıklık sisteminin kan hücreleri ciltte birikmeye başlar ve ortaya sedef hastalığı çıkar. Derilerde gümüş, pul şeklinde plaklar oluşur.

Grave hastalığı: Bağışıklık sistemi, tiroid bezlerini etkileyip kanın içindeki tiroid hormonunun miktarını arttırır. Kilo kaybı, gözlerde şişme, nabızda yükselme gibi belirtiler görülür.

Haşimato hastalığı: Bağışık sisteminin tiroid hormonu üreten hücrelere saldırması ve tahrip etmesi sonucunda kabızlığa, yorgunluğa, depresyona neden olması.

Miyasteni: Bağışıklık sistemi, sinir hücrelerinin üzerine yapışır ve kasları kontrol etme yeteneklerini azaltan antikorlar üretir.

Tip 1 şeker hastalığı: Bağışıklık sisteminin pankreasta insülin hormonu üreten hücreleri yok etmesi sonucu şeker hastalığı oluşması.

Korona virüs salgın sürecinde de bu durum sıkça duyulmuş olan bir konudur, bağışıklığı zayıf olan kişilerin yakalanma riski daha da fazla artış göstermektedir ve bu yüzden de bu hastalığa çare bulunamamaktadır. Yani bağışıklık zayıf olan kişilerin spor ve sağlıklı beslenme sonucunda bir nebze de olsa bu durumu düzeltebilmektedirler. Fakat sedef gibi rahatsızlıkları oluşturan bu konuda tıp maalesef ki yetersiz kalmaktadır.

Birçok kişi bunun bir çaresi varmış gibi düşünse de aslında uzmanlar doğuştan bya da genetik olarak kabul görmüşlerdir. Bu anlamda da sizler yine de sağlıklı beslenerek ve spor yaparak bu rahatsızlığı en az seviyeye indireceksiniz. Böylelikle de daha az risk taşıyacak bağışıklığınızı birkaç kademe daha ileri seviyeye getirmiş olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Omuz Ağrısı başlıklı makalemizde Omuz Ağrısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.