Güzellikten cilt bakımına, kadın sağlıktan erkek sağlığa, diyetten zayıflamaya püf noktalarına kadar daha bir çok konuyu özgünleştirerek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Yara İzleri Tedavisi İçin Ne Yapılabilir?

Yara izi, yaşanılan bazı olaylar sonrasında oluşabilen ve vücutta az ya da çok boyuttaki kalıcı hasarlara verilen bir isim olarak bilinmektedir. Yara izlerinin oluşumunda pek çok etkenin birlikte uygulandığı bilinmekte olup, izlerin geçirilmesi sürecinde de farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında medikal nitelik taşıyan ya da tamamen doğal olan uygulamaların yer alabildiği görülmektedir.

Yara İzi Nedir, Neden Oluşur?

Yara izi; vücudun herhangi bir yerine alınan darbe, düşme, kaza, ameliyat gibi pek çok durumun sonucunda oluşabilen izlerdir. İnsan vücudunda bir yere darbe alınması sonucu hasar gören bölgenin onarılması adına cildin kendini kapattığı görülmektedir. Sonrasında ise zaman içerisinde bu durumun geçtiği ve yaraların ortadan kaybolduğu görülmektedir. Fakat bazı durumlarda yaralar, arkalarında az ya da çok miktarda kalıcı hasara sebep olabilmektedirler. Bu duruma yara izi oluşumu denilmektedir. Yara izlerinin geçirilmesi ya da görüntülerinin azaltılması için pek çok miktarda yöntem bulunmakta olup, yaranın durumuna göre bu yöntemlerin arasından seçimler yapılmaktadır.

Yara İzi Nasıl Geçer?

Yara izini geçirmek için medikal yöntemlere başvurula bilindiği gibi doğal yöntemlere de başvurulmaktadır. Çok büyük hasarlar sonucunda oluşan yara izlerinin bazılarının tamamen geçmediği, görünümlerinin azaldığı bilinmektedir.

Yara izlerinin geçirilmesi için kullanılan yöntemler arasında; yara kremleri, lazer tedavileri, peelingler, doğal yöntemler yer alabilmektedir. Bu yöntemler arasında en sık kremlere başvurulmaktadır. Yara kremleri, içlerinde yer alan bazı kimyasallar sayesinde yaranın iyileşme sürecinin hızlanmasını ve yara izi oluşumunun azalmasını sağlamaktadırlar. Bu anlamda yara oluşumunun ardından düzenli olarak bu krem çeşitlerinin uygulanması gerekmektedir. Lazer ile yara lekelerinin giderilmesi işlemlerinin ise, daha çok eski yara izlerinin tedavilerinde kullanıldıkları bilinmektedir.

Gerekli tedavi yöntemlerinin uygulandıkları yaraların belli bir iyileşme süresine de sahip olmadıkları bilinmektedir. Yara tedavisi bazen çok kısa süreli gerçekleşebiliyorken bazen aylarca dahi görülebilmektedir. Bu sürecin ilerleyişinde; yaş, yaranın durumu, genetik yatkınlık, tedaviye başlanma süresi yer almaktadır. Bu durumlara bağlı olarak yaraların iyileşme süreçleri farklılık gösterebilmektedir.

Yara İzinin Geçmesi İçin Kullanılan Doğal Yöntemler Nelerdir?

Yara izlerinin geçirilmesinde kimyasal peelinglerin, lazer ya da krem tedavilerinin yanı sıra doğal yöntemlerin de kullanıldığı görülmektedir. Bu anlamda yara izleri için kullanılan bazı doğal yöntemler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Limon: Cilt lekelerinin ve yara izlerinin geçirilmesi sürecinde limona başvurulmaktadır. Limon, yara oluşumunun olduğu bölgenin temizlenmesi ve tedavi edilmesi sürecinde kullanılmaktadır.
  • Bal: Cilt lekelerinin tedavisinde de kullanılan bal, yara izlerinin geçirilmesinde de etkili bir yöntem olarak bilinmektedir. Yara izinin olduğu bölgeye uygulanarak yaklaşık yarım saat kadar beklenmesi gerekmektedir. Bu uygulamanın düzenli yapılması halinde yara izlerinde azalmalar meydana gelmektedir.
  • Soğan: Yara izleri tedavisi için kullanılan bir başka doğal ürün ise soğandır. Soğanın özünün ezilerek yara olan bölgeye uygulanması, yara izinin geçmesi için yardımcı olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Ciltteki Siyah Noktalar Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde siyah noktalar ve siyah noktaların bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!
[Toplam: 0 Toplam: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.